The impacts of information and communication technology (ICT) on construction company performance
Bilgi ve iletişim teknolojisi etkilerinin değerlendirilmesi (ICT) inşaat şirketi performansı
- Tez No: 841681
- Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri ve Bağımlılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnşaat mühendisliğinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin uygulanması, herhangi bir inşaat şirketi büyümesi için bu çağın en önemli faktörlerinden biridir. Ayrıca, Bilgi teknolojisi inşaat sürecinde hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, bilgi ve iletişim teknolojisinin inşaat endüstrisinin büyümesi üzerindeki önemini araştırmakta ve tartışmakta ve bilgi teknolojisinin entegrasyonu ile farklı büyüme önlemleri arasındaki ilişkiyi tanımlamaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, bilgi ve iletişim teknolojisinin inşaat sürecinin büyümesini nasıl etkilediğine ve BT süreci ile şirketin yönetim noktasındaki büyüme önlemleri arasındaki ilişkiyi nasıl çözdüğüne odaklanmaktadır görünüm. Metodoloji için, farklı ülkelerdeki farklı inşaat şirketlerinde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerle 10 görüşme yapılan Kalitatif teknik kullanılmıştır. İnşaat endüstrisi bu çalışmaya odaklanmaktadır. Bu çalışmanın bulguları yazılım, donanım ve BT sürecinin oynadığı önemli bir rolü göstermektedir. Ayrıca, Bilgi ve iletişim teknolojisi yeniliği inşaat şirketi ve süreçleri için değer yaratır, herhangi bir projeye dahil olan riskleri azaltır, doğru hesaplamalar yapar ve sonuç olarak şirket büyümesine neden olur. BİT'in inşaatla entegrasyonu uzun vadede farklı bir büyüme ölçüsüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
Implementing Information and communication technology in civil engineering is one of the most important factors in this age for any construction company's growth. Moreover, Information technology plays a vital role in the construction process. This study explores and discusses the importance of information and communication technology in the growth of the construction industry and identifies the relationship between integration of information technology and different growth measures. The scope of this study concentrates on how information and communication technology impacts the growth of construction process and figures out the relationship between the IT processes with the growth measures from the company's management point of view. For methodology, the Qualitative technique was used in which 10 interviews were conducted with middle to top-level managers working in different construction companies in different countries. The construction industry is focus on this study. The findings of this study indicate an important role played by software, hardware, and IT processes. Moreover, Information and communication technology innovation create value for the construction company and their process, decrease the risks that include in any project, make accurate calculations and in result in company growth. The integration of ICT with construction has different measure of growth in the long run.