Farklı çim türlerinde maxicrop ve hümik asit uygulamalarının çimlenme parametreleri üzerine etkisi
Effects of maxicrop and humic acid applications on growth parameters in different grass types
- Tez No: 841708
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLŞEN, PROF. DR. MUSTAFA DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi sorumluluk sahalarında kullanılan çim tohumu türlerinden temin edilerek, Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında hümik asit ve deniz yosunu ile ozmotik koşullandırma uygulamaları yapılarak çimlenme oranı, ortalama çimlenme süresi ve çimlenme indeksi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tohumlarının çimlenmesi üzerine 15 °C'de yapılan ozmotik koşullandırma uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Deniz yosunu ve hümik asit ekstraktının 1/500 oranındaki çözeltileri ile ozmotik koşullandırma uygulamaları çim tohumlarında 15 °C'de 1, 2 ve 3 gün süre ile yapılmıştır. Lolium perenne türünde bütün ozmotik koşullandırma uygulamaları çimlenme oranını kontrole göre arttırmış, en yüksek çimlenme oranı %95.5 ile 2 gün hümik asit uygulamasından elde edilmiş, en küçük çimlenme oranı %85.5 ile kontrol grubu tohumlardan elde edilmiştir. Festuca rubra türünde sadece 2 gün ozmotik koşullandırma uygulaması çimlenme oranını arttırmış, diğer bütün uygulamalar kontrolle aynı sonucu vermiştir. Festuca arundinacea türünde bütün ozmotik koşullandırma uygulamaları çimlenme oranı bakımından kontrolle aynı sonucu vermiştir. ozmotik koşullandırma uygulamaları çimlenme oranı, ortalama çimlenme süresi ve çimlenme indeksi bakımından en olumlu sonuçları Lolium perenne türünde vermiştir. Burada tohum başlangıç çimlenme oranı ve diğer parametrelerin yüksek olmasının etkili olabileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Lolium perenne türünde ozmotik koşullandırma uygulamalarının çimlenme parametreleri üzerine en etkili sonuçları verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, grass seed types used in the responsibility areas of Kayseri Metropolitan Municipality were obtained and osmotic conditioning applications were carried out with humic acid and seaweed in Erciyes University laboratories, and their effects on germination rate, average germination time and germination index were investigated. The effects of osmotic conditioning applications at 15 °C on the germination of seeds were investigated. Osmotic conditioning applications with 1/500 solutions of seaweed and humic acid extract were made on grass seeds at 15 °C for 1, 2 and 3 days. In Lolium perenne species, all osmotic conditioning applications increased the germination rate compared to the control, the highest germination rate was obtained from 2-day humic acid application with 95.5%, and the lowest germination rate was obtained from the control group seeds with 85.5%. Only 2 days of osmotic conditioning application in Festuca rubra species increased the germination rate, all other applications gave the same result as the control. In Festuca arundinacea, all osmotic conditioning treatments gave the same results as the control in terms of germination rate. Osmotic conditioning applications gave the most positive results in terms of germination rate, average germination time and germination index in Lolium perenne species. It is considered that high initial seed germination rate and other parameters may be effective here. In this study, it was determined that osmotic conditioning applications gave the most effective results on germination parameters in Lolium perenne species.