Atriyumlu yüksek yapıların mimari ve yapısal değerlendirmesi
Architectural and structural evaluation of high-rise buildings with atrium
- Tez No: 841742
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
1967 yılında Atlanta'da inşa edilen Hyatt Regency oteli projesi, birçok benzer projeye ilham vermiştir ve mimari açıdan atriyumun rolünü ve önemini değiştiren bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bu binadaki atriyum kullanımın sağlamış olduğu mimari faydalar ile yüksek binalarda atriyum kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, atriyumlu yüksek binaların tarihsel gelişimini incelemek ve mimari ve yapısal değerlendirmesini yapmak üzere rastgele seçilen on sekiz adet atriyumlu yüksek bina örneğinin mimari, taşıyıcı sistem ve atriyum özellikleri araştırılmış ve karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsam ve sınırlamaları ve çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde literatür taraması yapılarak, yüksek bina tanımı, yüksek binaların gelişim süreci, yüksek binaların taşıyıcı sistemleri, atriyumlu binaların gelişim süreci, atriyum tanımı, atriyum kullanım amaçları, atriyum tipolojileri, atriyumun olumlu ve olumsuz etkileri ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde on sekiz adet atriyumlu yüksek bina örneği tanıtılarak mimari, taşıyıcı sistem ve atriyum özellikleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde mimari, taşıyıcı sistem ve atriyum özellikleri açısından incelenen örneklerin mimari, taşıyıcı sistem ve atriyum özellikleri açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde tez çalışması sürecinde edinilen bilgiler ve örneklerin karşılaştırılması bölümünden çıkan veriler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Atriyum, Yüksek Yapı, Taşıyıcı Sistem, Doğal Havalandırma, Doğal Aydınlatma
Özet (Çeviri)
Built in 1967 in Atlanta, the Hyatt Regency hotel project inspired many similar projects and was a turning point that changed the role and importance of the atrium in architecture. The use of atria in tall buildings has become widespread due to the architectural benefits provided by the use of atria in this building. In this study, the architectural, structural and atrium features of eighteen randomly selected examples of high-rise buildings with atria were investigated and compared in order to examine the historical development of high-rise buildings with atria and to make an architectural and structural evaluation. In the introduction part of the study, the purpose, scope and limitations of the study and the methodology of the study are explained. In the second part of the study, the definition of high-rise building, the development process of high-rise buildings, the structural systems of high-rise buildings, the development process of buildings with atrium, the definition of atrium, atrium usage purposes, atrium typologies, positive and negative effects of atrium are explained. In the third part of the study, eighteen examples of high-rise buildings with atria are introduced and analyzed in terms of architecture, structural system and atrium features. In the fourth part of the study, the examples analyzed in terms of architecture, structural system and atrium features are compared in terms of architecture, structural system and atrium features. In the conclusion part of the study, evaluations were made in line with the information obtained during the thesis study and the data obtained from the comparison of the examples.