Universal design for social inclusivity andsustainability: A case study in Cyrene, Libya
Sosyal kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik için evrensel tasarım: Libya, Kirene'de bir alan çalışması
  1. Tez No: 664901
  2. Yazar: AHMED A. M. KHANFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
This study investigates the role of Universal design in aiming for a socially sustainable outcome. Social sustainability is about ensuring that the diverse social relations existing in healthy communities are sustained. This means creating the physical, cultural and social sites within the built environment that support people's wellbeing and foster a sense of community. Attaining and preserving its sustainability requires interacting with the people who occupy these spaces. Individuals in society with various needs and requirements (individuals with disabilities, elders, children, pregnant women, parents with strollers, etc.) are facing many difficulties in accessing urban indoor and outdoor facilities because of the limitations of the built environment. Universal design is the design of the environment and the product that can be used by all the people. With its inclusive and unifying characteristics, universal design has become a design approach that have been adopted by the academia recently. Planning and organizing the urban spaces with regard to the universal design principles will contribute to an increase in the life quality of all the people and reaching sustainable social standard. In this context, this study focuses on the idea of Universal Design (UD) for public spaces to achieve social sustainability, which aims to create a general framework with its objectives, methods and strategies using universal design as a solution tool for social sustainability. It also aims to discuss this framework through the results obtained from the fieldwork. These findings and strategies ensures social sustainability through Universal design from the literature are constituted an assessment tool in holistic perspective. The research intends at achieving two major goals: the first is to“improve the quality of life in the selected site”and the second is“to enable equitable, attractive and inclusive spaces accessible to all”.The field research of this study encompassed three basic parts:“Survey questionnaire”as a quantitative technique,“Author's observations”as qualitative strategies to help understand how the built environment can be redesigned in order to include universal design features as an element of social sustainability. And What are the effects of Universal Design on Social Sustainability. In this research, the researcher would like to use observation method and universal design principles in public design practice to evaluate the existing public spaces in the selected site. The intention of this phase is to evaluate a shortfall in public spaces. As a research area, the historical public spaces of Cyrene city was chosen as a case study due to its historical value to the city.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, evrensel tasarımın sosyal sürdürülebilirliğe katkısını araştırmaktadır. Sosyal sürdürülebilirlik sağlıklı topluluklarda var olan farklı sosyal ilişkilerin devamını sağlamak ile ilgilidir. Bu kavram insanların refahını destekleyen ve bir topluluk olma anlayışını teşvik eden çevrelerde fiziksel, kültürel ve sosyal alanlar yaratmayı ifade eder. Sosyal sürdürülebilirliği temin etmek ve korumak o alanlarda yer alan insanlarla etkileşimi gerektirir. Toplumda çeşitli ihtiyaç ve zorunluluklara sahip bireyler (engelli, yaşlı, çocuk, hamile kadın, pusetli bireyler vb.) inşa edilen ortamların sınırlayıcılığı nedeniyle kapalı ve açık mekanlara erişimde pek çok zorlukla karşılaşmaktadır. Evrensel tasarım çevre ve ürün tasarımlarının tüm insanlar tarafından kullanılabilmesini önerir. Kapsayıcı ve birleştirici özellikleriyle, evrensel tasarım son zamanlarda akademik çevre tarafından kabul edilmiş bir tasarım yaklaşımı haline gelmiştir. Kentsel mekanların evrensel tasarım prensiplerine uygun olarak planlanıp düzenlenmesi tüm insanların yaşam kalitesinin artmasına ve sürdürülebilir bir sosyal standart sağlanmasına katkıda bulunabilir. Bu bağlamda bu çalışma hedef, yöntem ve stratejileriyle genel bir çerçeve oluşturmayı ve sosyal sürdürülebilirlik için bir çözüm aracı olmayı amaçlayan Evrensel Tasarımın kamusal alanlarda sosyal sürdürülebilirliğe katkı sağlayabileceği fikrine odaklanmaktadır. Çalışma aynı zamanda bu çerçeveyi alan araştırmasından alınan sonuçlar yoluyla tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışmadan ele edilen bulgu ve stratejiler Evrensel tasarım yoluyla sosyal sürdürülebilirliği temin etmektedir ve bütünsel bir değerlendirme aracı olarak ortaya konmuştur. Araştırma iki ana hedefe ulaşmayı amaçlamaktadır: Birincisi, belirlenen alandaki yaşam kalitesini arttırmak; ve ikincisi, adil, çekici ve kapsayıcı alanların herkes tarafından erişimini mümkün kılmak. Araştırmanın saha çalışması üç temel bölümden oluşmaktadır: nicel yöntem olarak Anket formu; sosyal sürdürülebilirliğin bir öğesi olarak evrensel tasarım özelliklerini kapsayacak şekilde inşa edilmiş çevrenin yeniden nasıl tasarlanabileceğinin anlaşılması için nitel yöntem olarak Yazarın gözlemleri; ve son olarak, Evrensel Tasarım'ın Sosyal Sürdürülebilirlik Üzerindeki Etkilerinin alan çalışması üzerinden değerlendirilmesi. Bu araştırmada, araştırmacı belirlenen çevrede var olan kamusal alanları değerlendirmek için evrensel tasarımın kamusal mekân prensiplerini ve gözlem yöntemlerini kullanmayı tercih etmiştir. Bu aşamanın niyeti kamusal alanlardaki açıkları belirlemek ve iyileştirmektir. Araştırma alanı olarak, şehre kattığı tarihi değerinden dolayı, Kirene şehrinin tarihi kamusal alanlarından biri seçilmiştir.