Yalın yaklaşımla beyaz eşya sektöründe montaj hat tasarımı uygulaması
Assembly line design application in the white goods industry with a lean approach
- Tez No: 841759
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rekabet koşullarının değişmesi ile birlikte pazarda kalıcı olmanın zorlaşması, işletmeleri sistemlerini daha verimli kullanmaya, yüksek kaliteli ürün üretmeye, müşteri taleplerini doğru şekilde karşılamaya yönlendirmektedir. Farklı rekabet stratejileri ile pazarda yer alan işletmeler zamanla pazar payını genişletebilmektedir. Ancak pazar payı genişleyen işletmelerde müşteri talepleri değişmeye ve çeşitlilik göstermeye başlamaktadır. Bununla birlikte işletmeler yeni ürünlerini üretebilmek ve müşteri taleplerini tam anlamıyla karşılayabilmek adına üretim sistemlerini geliştirmeye ve optimize etmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada, beyaz eşya sektöründe yer alan bir işletmedeki süreç ve sistemlerin yeni ürün gamına uygunluğu çeşitli yöntemlerle tartışılmıştır ve iyileştirme çalışmaları uygulanmıştır. Mevcut durum analizi ile kullanılan makine/ekipmanların kapasitesi, gerekli işgücü sayısı, ürün çeşitliliği, değer akış haritalaması ergonomik çalışma koşulları, taşıma ve otomasyon sistemleri incelenmiştir. Yeni ürünün üretilmesi için gerekli kapasitenin ve kısıtları karşılayabilecek bir hat tasarımının olmadığı analiz edilmiştir. Yeni ürünün montaj hatlarında üretiminin sağlanabilmesi için yalın hat tasarımı ve akış odaklı yerleşim yaklaşımı ile birlikte montaj hattı iç yerleşiminin yeni ürüne uygun ve esnek bir yapıda tasarlanması amaçlanmıştır. Değer akış dizaynı ile yeni ürüne dair yıllık üretim adetleri ele alınarak montaj hattı kapasitesi hesaplanmış ve darboğaz noktalar belirlenmiştir. Kapasiteyi karşılayabilmek ve müşterinin talebine cevap verebilmek için gerekli olan hedef çevrim süresi hesaplanmıştır. Hedef çevrim süresine göre yeni ürünü üretebilmek için gerekli istasyon sayıları ve işgücü hesabı yapılmıştır. Manuel üretim yapılan montaj hattında katma değersiz taşıma işlemleri belirlenerek konveyör sistemi tasarlanmıştır. Yeni konveyör hattında ihtiyaç duyulan istasyon sayıları ve operatör sayısı belirlenmiştir. Konveyör sisteminin kurulması ve yeni hat tasarımına göre katlanılacak işletme maliyeti çıkartılmıştır. Yeni ürün projesi ile birlikte işletmenin kar marjı ile katlanılacak işletme maliyeti karşılaştırılmıştır. Yapılan bu çalışma ile birlikte mevcut final ve paketleme hatlarında toplam istasyon sayısı 15 istasyondan 21 istasyona çıkartılarak kapasite %50 oranında arttırılmıştır. Mekanik olarak max 36 inç ölçüsünde olan ürün gamı 42 inç ölçüsündeki bir ürünü üretebilecek mekaniksel ölçülere getirilmiştir. Kapasite artışı ile birlikte yeni kurulan final ve paketleme montaj hatları yeni ürün gamına uygun hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that it becomes difficult to stay in the market with the change of competitive conditions directs businesses to use their systems more efficiently, to produce high quality products and to meet customer demands correctly. Businesses in the market with different competitive strategies can expand their market share over time. However, customer demands are beginning to change and show diversity in businesses whose market share is expanding. However, businesses need to develop and optimize their production systems in order to produce new products and fully meet customer demands. In this study, the suitability of processes and systems in a business in the white goods sector with the new product range has been discussed with various methods and improvement studies have been implemented. With the current situation analysis, the capacity of the machinery/equipment used, the number of required workforce, product variety, value stream mapping, ergonomic working conditions, transportation and automation systems were examined. It has been analyzed that there is no capacity to produce the new product and that there is no line design that can meet the constraints. In order to ensure the production of the new product on the assembly lines, it is aimed to design the assembly line interior layout in a flexible structure suitable for the new product by using lean line design and flow-oriented layout methods. With the value stream design, the annual production numbers of the new product were taken into consideration, the assembly line capacity was calculated and bottleneck points were determined. The target cycle time required to meet the capacity and respond to the customer's demand has been calculated. The required number of stations and labor force calculations were made in order to produce the new product according to the target cycle time. In the assembly line where manual production is made, non-value-added transportation processes are determined and automation systems are designed. The number of stations and operators needed in the new conveyor line have been determined. The operating costs to be incurred according to the installation of the conveyor system and the new line design have been calculated. With the new product project, the profit margin of the business and the operating costs to be incurred are compared. With this work, the total number of stations in the existing final and packaging lines was increased from 15 to 21 stations, increasing the capacity by 50%. The product range, which has a maximum mechanical size of 36 inches, has been brought to mechanical dimensions that can produce a product of 42 inches. With the capacity increase, the newly established final and packaging assembly lines were adapted to the new product range.