Doğu Akdeniz'de su samuru (lutra lutra)'nun dağılımı
The Distribution of the otter (lutra lutra)'in eastern mediterranean
- Tez No: 84177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT V. YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Su samuru (Lutra lutra, Linneaus, 1758) Mustelidae ailesinin üyesidir. Sucul ekosistemde besin zincirinin en üstünde yer alan karnivor canlılardır. Su samuru sağlıklı bir ekosistemde, indikatör tür olmasından dolayı, araştırmalar sonucu elde edilen veriler kullanılarak, yapılacak biyolojik ve ekolojik çalışmaların ve koruma çalışmalarının önemi büyüktür. Su samuru nokturnal bir canlıdır ve doğada, doğrudan izlenmesi oldukça zordur. Bununla beraber, varlığının ortaya konulması, onun dışkı (sprain t), ayak izleri veya diğer izlerinin araştırılması ile olur. Su samurlarının (L. lutra) dağılımı ve yoğunluğu ile ilgili çalışma 1996- 1998 yılları arasında, ağırlıklı olarak yaz aylarında olmak üzere; Seyhan, Ceyhan ve Göksu Nehirleri ile Zamantı Irmağı'nda yürütülmüştür. Su samuruna ait ayak izlerinin ölçümleri alınmış ve bölgelerden toplanan 194 dışkı örneği, daha sonra analiz edilmek üzere etiketlenmiştir. Su samurunun besinini oluşturan canlılar dışkı analizi ile çalışılmıştır. Su samurunun diyetini oluşturan canlı grupları, önem sırasına göre; balıklar, omurgasızlar, amfibiler, kuşlar ve memeliler olarak verilebilir. Yapılan dışkı analizleri sonucunda, balıkların su samurları diyetinde %63 oranında, daha fazla tercih edildiği görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, su samurları yaygın olarak dağılım göstermektedirler. Bilinçsiz öldürme ve avlanma, kirlenme, habitat bozulması gibi nedenlerden dolayı sayılarındaki düşüş hızlı olmaktadır. Araştırma sırasında yapılan anket ve gözlem sonuçları da kullanılarak, Türkiye' de su samurları için tehlike oluşturan faktörler araştırılmıştır. Bu çalışma, su samurlarıyla ilgili olarak yapılan düzenli veri almaya dayalı ilk çalışmadır. İleride yapılacak araştırmalara temel oluşturması nedeniyle önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Su Samuru {Lutra lutra), Doğu Akdeniz, Dışkı Analizi, Mortalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Otters (Lutra lutra, Linneaus, 1758) are the members of the Mustelidae family. They are on the top of the food chain in aquatic ecosystem. Due to the otters are the indicator species in a healthy ecosystem, biological and ecological researches and protecting studies by using the obtained data, has a great importance. The otter is largely secretive and nocturnal animal and is rarely seen in nature. However, its presence can be readily determined by searching for the animal's spraints (faeces) and footprints or other signs. The survey of the distribution and density of otters (L. lutra) was carried out in East Mediterranean and densely Seyhan, Ceyhan, Göksu and Zamantı Rivers, between 1996 and 1998. The study was based on systematic searches for the animal's field signs. Otter's tracks and trails were measured and spraints collected for future analysis. The feeding habits and food composition of otter (L. lutra) have studied by analysing its spraints. The diet consists of five major categories of preys, which in order of importance are; fish invertebrates, amphibians, birds and mammals. The results of the baseline survey showed that otters mostly prefer fish (63%) and densely distributed but declining rapidly because of the unconscious hunting, pollution and habitat destruction. To find the factors, which cause threat on otters in Turkey, data were collected with questionnaire methods and observation results. This study was the first regular study on otters in Turkey and it is important because of that it will be the base on future otter researches. KEYWORDS: Eurasian Otter (Lutra lutra), East Mediterranean Region, Spraint Analysis, Mortality