Talasemili hastalarda GDF-15 ekspresyonunun posttranskripsiyonelregülasyonunda miRNA' larin rolü
Role of miRNAs in posttranscriptional regulation of GDF-15 expression in patients with thalassemia
  1. Tez No: 841855
  2. Yazar: SERVER BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Talasemili hastalarda GDF-15 ekspresyonunun posttranskripsiyonel regülasyonunda miRNA' ların rolü Bu çalışmada, bölgemizde önemli sağlik sorunu olan Talasemi hastalarında GDF-15 ekspresyonunun postranskripsiyonel regulasyonunda son dönemde güncel araştırma konusu olarak miRNA'ların rolü araştırıldı. Kan örnekleri 25 talasemi hastasından ve aynı yaş (p:0.518) ve cinsiyetteki 30 sağlıklı bireyden onam aldıktan sonra iki tüp olarak alındı. Örneklerde; Tam kan sayımı ve HPLC yöntemi ile hemoglobin varyant analizi yapıldı. miRNA ekspresyon seviyelerini ölçmek için RT-PCR kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Role of miRNAs in posttranscriptional regulation of GDF-15 expression in patients with thalassemia In this study, we investigated the role of miRNAs in the posttranscriptional regulation of GDF-15 expression in thalassemia patients. Our research delved into the regulation of GDF-15 expression in both thalassemia patients and healthy individuals by miRNAs. We gathered blood samples from 25 thalassemia patients and 30 healthy individuals of similar age (p:0.518) and sex, and conducted thorough blood count and hemoglobin variant analyses through the HPLC method. To measure miRNA expression levels, we used the RT-PCR method.