Assessment of the growing importance of shale gas in the USA: An analysis from energy security perspective
ABD'de kaya gazının artan öneminin değerlendirilmesi: Enerji güvenliği perspektifinden bir analiz
  1. Tez No: 841863
  2. Yazar: ALISIYA HRISTOVA CHERNOGOROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enerji dünyanın işleyişi açısından çok büyük bir değere sahiptir. Devletin rolü, tüm tüketicilerin talebini karşılamak ve ekonominin dengeli işleyişini sağlamak için sürekli arzını uygun bir fiyatla yönetmektir. Enerji güvenliği kavramı ilk olarak böyle ortaya çıktı. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç, siber güvenlik ve terör saldırıları. Kaya gazı, ABD'ye kendi kendine yetmesi ve dahası enerji ihracatçısı olması ve enerji güvenliği politikasını güçlendirmesi için eşsiz bir fırsat verdi. Bununla birlikte, hidrolik kırma işleminin çevre üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu tez araştırması, kaya gazı üretimi ve tüketiminin hem faydalarını hem de dezavantajlarını Amerika Birleşik Devletleri enerji güvenliği konsepti açısından analiz etmeyi amaçlayacaktır. Bu araştırmanın başarılı olabilmesi için, enerji güvenliğinin çeşitli açıları ve yıllar içindeki gelişimi incelenecek, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji, enerji üretimi ve dağıtımı konusundaki yıllar içindeki tutumu ve bu durumu etkileyen farklı faktörler incelenecektir. Bu araştırma, okuyucunun gelecek bölümlerde inceleyebileceği gibi, hem niceliksel hem de niteliksel verileri birleştiren karmaşık bir literatür içerik analizine dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kaya gazı çıkarımı ve tüketimi için hidrolik kırma işleminin hem çok sayıda avantajı hem de dezavantajı bulunmaktadır. Ancak şimdilik kaya gazı ABD'nin enerji güvenliği politikasında hayati bir role sahip. Katılımı kaçınılmaz olarak ABD'nin işleyişine katkıda bulunmaktadır, ancak son birkaç on yıl boyunca hem çevresel etkiler hem de siyasi ve sosyal katılım sonucunda kaya gazı, ABD'nin kademeli olarak benimsemeye çalıştığı gelecek için geçiş niteliğinde bir role sahip gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is of immense value to the functioning of the world. However, its uneven distribution globally creates the necessity for states to provide its abundance and perseverance. This is how the concept of energy security emerged initially. Overtime it evolved as new obstacles came up and countries have to address a growing demand of emerging technology innovations, international energy dependance and the instability it creates during conflicts, and modern-day factors like climate-change and the urgent need for sustainable energy resources, cybersecurity and terror attacks. Shale gas granted the U.S. with the unique opportunity to become self-reliant and to be an energy exporter. The process of hydraulic fracturing is proven to have an immensely negative impact on the environment. This thesis research will aim to analyze both the benefits and downsides of shale gas industry from the United States energy security concept point of view. The research is based on a complex literature content analysis which combines quantitative and qualitative data, as the reader will examine in the upcoming chapters. According to the carried-out research there numerous benefits and drawback to the hydraulic fracturing process for shale gas extraction. Shale gas has a vital role within the Unites States energy security policy. However, throughout the past few decades as a result of environmental impacts and political and social involvement, shale gas appears to have a transitional role for the future as the United States is trying to gradually adopt and adapt to the generation and use of sustainable energy.