Uluslararası bakalorya orta yıllar programı kapsamında beden eğitimi dersinin matematik dersiyle disiplinler arası yöntemlerle öğretilmesinin 5. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve matematiğe karşı tutumlarına etkisi
The impact of teaching physical education and mathematics through interdisciplinary methods in the international baccalaureate middle years program on 5th grade students' attitudes towards both subjects
- Tez No: 841864
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SENCER ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı, Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programı çerçevesinde beden eğitimi dersinde matematikle ilişkilendirilmiş disiplinler arası etkinliklerin 5. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve matematik derslerine karşı tutumları üzerindeki etkisini incelemektedir. Disiplinler arası eğitim yaklaşımları kritik bir öneme sahiptir, zira bu metotlar öğrencilere farklı disiplinler arasında bağlantılar kurma ve böylece daha bütünleşmiş bir öğrenme deneyimi elde etme fırsatı sunar. Çalışma, İstanbul şehrinde yer alan bir vakıf okulunda, 10-11 yaş arası toplam 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrenciler rastgele iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda, beden eğitimi dersinde matematikle ilişkilendirilmiş disiplinler arası öğretim yöntemleri uygulanmıştır; kontrol grubundaysa öğrencilere standart yöntemlerle öğretim yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, deney grubundaki öğrencilerin beden eğitimi ve matematik derslerine karşı tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Bu bulgular, disiplinler arası öğretim yöntemlerinin, öğrenci tutumları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın katkısı, disiplinler arası öğretimin öğrenci tutumlarına etkisinin daha derinlemesine kavranmasına olanak tanımaktadır. Elde edilen bulgular, eğitim uygulamalarında ve politika yapımında kullanılabilecek önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the impact of interdisciplinary activities associated with mathematics in physical education classes within the framework of the International Baccalaureate Middle Years Programme on the attitudes of fifth-grade students towards physical education and mathematics classes. Interdisciplinary educational approaches hold critical importance, as these methods provide students with the opportunity to establish connections between different disciplines, thereby achieving a more integrated learning experience. The study was conducted in a foundation school located in Istanbul, involving a total of 40 students aged between 10 and 11. The students were randomly divided into two groups. In the experimental group, interdisciplinary teaching methods that relate mathematics to physical education were applied; whereas, in the control group, students were taught using standard methods. At the conclusion of the study, a significant increase was observed in the attitudes of the students in the experimental group towards physical education and mathematics. These findings indicate that interdisciplinary teaching methods have a positive impact on students' attitudes. The contribution of this study lies in providing a deeper understanding of the effects of interdisciplinary teaching on student attitudes. The findings obtained offer valuable insights that can be utilized in educational practices and policy-making.