Electrochemical behavior of aminobenzimidazoles in nonaqeous acetonitrile
Susuz asetonitril içerisinde aminobenzimi dazollerin elektrokimyasal davranışı
- Tez No: 84188
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI ÖZET 2-aminobenzotiazole, 2-aminobenzimidazole ve 5-aminobenzimidazol'ün susuz HBF varlığında ve HBF kullanılmadan asetonitril/TBABF ortamında elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. Buna göre 2-aminobenzimidazole ve 5-aminobenzimidazol'ün moleküller arası hidrojen bağı yaparak clusterlar şeklinde bulunduğu, 2- aminobenzotiazole'ün ise moleküller arası hidrojen bağı yapmadığı saptanmıştır. 5-aminobenzimidazol varlığında anilinin yüksel tgenme pikinin olmadığı, ancak susuz HBF4 eklendiğinde, moleküller arası hidrojen bağının kırılması sonucu anilinin yükseltgenme pikinin ortaya çıktığı gözlenmiştir. 2-aminobenzimidazole, 2-aminobenzotiazol, imidazol ve benzimidazol varlığında ise, anilin ile bu bileşikler arasında hidrojen bağı oluşmadığından bu bileşiklerin varlığının anilinin yükseltgenmesini etkilemediği anlaşılmıştır. Son olarak 5-aminobenzimidazol ve 2-aminobenzotiazol'ün polianilin filminin oluşumuna etkisi incelenmiştir. Bu bileşiklerin varlığında biriktirilen polianilin filminin miktarı azalmakta, bu bileşiklerin türlerinin kullanılması halinde ise biriktirilen Filmin miktarının ve iletkenlik değerlerinin arttığı ve filmin elektroaktivite kaybının azaldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The electroreduction and electrooxidation behavior of 2-aminobenzothiazole, 2- aminobenzimidazole and 5-aminobenzimidazole in acetonitrile/TBABF in the presence and absence of anhydrous acid revealed that 2-aminobenzimidazole and 5-aminobenzimidazole forms intermolecular hydrogen bonded clusters as was the case for imidazole and benzimidazole whereas 2-aminobenzothiazole does not form such clusters. Aniline oxidation peak is not observable in the presence of 5-aminobenzimidazole due to the formation of intermolecular hydrogen bonding between 5-aminobenzimidazole and aniline which are broken if anhydrous HBF acid is added to the medium. Such behavior was not observed for 2-aminobenzothiazole, imidazole and benzimidazole, indicating that no hydrogen bonding is formed between aniline and these molecules. The polyaniline formation from aniline is also affected by the presence of 5- aminobenzimidazole and 2-aminobenzothiazole. The amount of the polymer film decreases when these compounds coexist in solutions of aniline. If the protonated forms of these compounds are used the amount of the film electrodeposited and the dry conductivity values increase and the electroactivity loss of the film decreases.