Motosikletli kuryelerin iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve önlemleri
Occupational health and safety risks and measures of motorcycle couriers
  1. Tez No: 841893
  2. Yazar: AYÇA EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı pandemi dönemi ile sayıları oldukça artan motosikletli kuryelerin iş sağlığı ve güvenliği risklerini belirlemek ve alınması gereken önlemler için önerilerde bulunmaktır. Çalışma motosikletli kuryelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından günlük karşılaştıkları riskler ve alınması gereken önlemleri kapsamaktadır. Çalışmada yöntem olarak mesleğini motosikletli kurye olarak yerine getiren 100 kişiye yönelik anket çalışması uygulaması kullanılmıştır. Anket uygulaması sonucunda motosikletli kuryelerin iş sağlığı ve güvenliği riskleri ele alınarak alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Bu çalışmada risk analizi yöntemi olarak l tipi matris analizi kullanılmıştır. Motosikletli kuryelerin ilk olarak yaş, cinsiyet, öğrenim durumu gibi temel bilgileri sorulmuştur. Daha sonrasında hangi sektörde kuryelik yaptıkları, kaç saat çalıştıkları, mola süreleri ve kaza türleri hakkında bilgi alınmıştır. Kişisel koruyucu ve donanımları kullanıp kullanmadıkları, kask, dizlik, eldiven vb. koruyucuları ne sıklıkla kullandıkları araştırılmıştır. Motosikletli kuryelere günlük karşılaştıkları tehlike ve riskler, karıştıkları kaza sayıları ve sıklıkları, kaza sonucunda yaralanma dereceleri, kaza nedenleri de sorularak l tipi matris risk analizi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the occupational health and safety risks of motorcycle couriers, whose numbers have increased considerably with the pandemic period, and to make suggestions for the precautions to be taken. The study covers the daily risks faced by motorcycle couriers in terms of occupational health and safety and the precautions to be taken. As a method in the study, a questionnaire study application for 100 people who fulfill their profession as a motorcycle courier was used. As a result of the survey, the occupational health and safety risks of the motorcycle couriers were discussed and the precautions to be taken were determined. In this study, l-type matrix analysis was used as a risk analysis method. First of all, basic information such as age, gender, education level of the motorcycle couriers were asked. Afterwards, information was obtained about which sector they worked as a courier, how many hours they worked, break times and accident types. Whether they use personal protective equipment, helmets, knee pads, gloves, etc. How often they used preservatives was investigated. An I-type matrix risk analysis was conducted by asking the motorcycle couriers about the daily dangers and risks they encounter, the number and frequency of accidents they were involved in, the degree of injury because of the accident, and the causes of the accident.