Irak ve Türk ceza hukuk sistemlerinde çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of child's sexual abuse in Iraqi and Turkish egal systems
  1. Tez No: 841892
  2. Yazar: İBRAHİM ABBAS QASIM SHKLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ GÖKÇEN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk ve Irak ceza hukukunda, çocuk on sekiz yaşını doldurmamış kişidir. Kanun koyucu, bu yaş grubundaki kişiyi tamamen olgunlaşmamış olarak kabul etmektedir. Dolayısıyla çocuğu, cinsel istismarı de dahil olmak üzere her türlü istismar biçimlerinden korumayı amaçlamaktadır. Çocukların istismara karşı korunması yalnızca ulusal yasalarla sınırlı değildir, çocukların cinsel istismarı da dahil olmak üzere her türlü sömürüye karşı korunmasına ilişkin uluslararası sözleşmeleri ve konferansları da kapsamaktadır. Türk Kanun Koyucusu, 2004 tarihli ve 5763 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesindeki çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu, 102. maddesinde yer alan yetişkinlere yönelik cinsel istismar suçundan ayrı bir suç olarak düzenlemiştir. Irak Kanun Koyucusu ise, genel ahlak ve adaba karşı suçlar kapsamında cinsel istismar suçunun hükümlerini düzenlemiştir. Bunlar da 1969 tarihli 111 sayılı Irak Ceza Kanunu'nun 393, 394, 396, 397. maddelerinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish and Iraqi criminal law, a child is a person who has not completed the age of eighteen, the legislator considers this age group to be completely immature. Therefore, it aims to protect the child from all forms of abuse, including sexual abuse. Protection of children against exploitation is not limited to national laws, but also includes international conventions and conferences on the protection of children against all forms of exploitation, including sexual exploitation. The Turkish legislator has regulated the crime of sexual abuse against children in article 103 of the Turkish Penal Code dated 2004 and numbered 5763 as a separate crime from the crime of sexual abuse against adults in article 102. The Iraqi legislator, on the other hand, regulated the provisions of the crime of sexual abuse within the scope of crimes against public morals and morals. These are included in Articles 393, 394, 396, 397, 399 of the Iraqi Penal Code No. 111 of 1969 and the Law No. 28 of Anti Trafficking of 2012.