Nassı anlamada bir yöntem teklifi_ Nasr Hamid Ebu Zeyd örneği
A method proposal for understanding nass_The example of Nasr Hamid Ebu Zeyd
  1. Tez No: 841896
  2. Yazar: TUĞRUL ÇAĞRI TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, Nasr Hamid Ebu Zeyd'in dinsel söylem ve dinsel söyleme karşı yöntemini incelemektedir. Ebu Zeyd, İslam dünyasının geri kalmışlığının temel sebebinin dinsel söylem olduğunu söylemektedir. O, dinsel söylemin Kur'an'ın kutsallığını istismar ederek İslam dünyasında hakim bir paradigma olduğunu; bunu da, dini, Arap geleneğine indirgeyerek yaptığını açıklamaktadır. İslam dünyasını geri kalmışlığa iten bu hakim Arap asimilasyonuna karşı mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekmekte ve kendi yöntemini açıklamaktadır: Kur'an'ın bütünlük ilkelerine;“akıl, özgürlük ve adalet”ilkelerine dayanarak Kur'an'ın çok boyutlu bilimsel incelenmesi; vahyin tarihsel anlamı ve bağlamından yaşanan zamana evrensel amacının getirilmesidir. Kur'an yaşayan insanın yaşamına bir değer olarak sokulması ile değer yüklü insanın olgu ile arasındaki etkileşimden bilginin oluşacağını söylemektedir. Bu da İslam dünyasının yitiğini bulacağı, geri kalmışlık girdabından çıkma başlangıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines Nasr Hamid Abu Zeyd's method against religious discourse and religious discourse. Abu Zeyd says that the main reason for the underdevelopment of the Islamic world is religious discourse. He argues that religious discourse is a dominant paradigm in the Islamic world by exploiting the sanctity of the Quran; He explains that he did this by reducing religion to Arab tradition. He draws attention to the need to fight against this dominant Arab assimilation that pushes the Islamic world into underdevelopment and explains his own method: Based on the integrity principles of the Quran; Multi-dimensional scientific examination of the Quran based on the principles of“reason, freedom and justice”; is to bring the universal purpose of revelation from its historical meaning and context to the present time. The Quran says that by introducing a value into the life of a living person, knowledge will be formed from the interaction between the value-laden person and the phenomenon. This will be the beginning of the Islamic world to emerge from the vortex of backwardness in which it will find itself lost.