Gümüş nanopartikül katkılı zeolit katalizör ile aromatik nitro bileşiklerinin indirgenme tepkimesi
Reduction reaction of aromatic nitro compounds with silver nanoparticle doped zeolite catalyst
  1. Tez No: 841897
  2. Yazar: ESRA AYAZ ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aromatik nitro bileşikleri, metal katalizörler varlığında NaBH4 ile indirgendiklerinde aromatik aminlere dönüşürler. Son yıllarda yüksek verim sağlayan metal katalizörlerin keşfi ile ilgili çalışmalar hızla gelişme göstermiştir. Bu tepkimelerde kullanılan katalizörlerin tepkime sürelerini kısaltmaları, tekrar kullanılabilir ve çevre dostu olmaları istenmektedir. Yapılan bu çalışmada gümüş nanopartikül katkılı zeolit katalizör hazırlanmıştır. Elde edilen bu katalizörle metanol çözücüsü ve NaBH4 varlığında aromatik nitro gruplarının aromatik amin gruplarına indirgenme durumları incelenmiştir. İncelenen bu tepkimelerin yüksek verimle çok kısa sürede gerçekleştirdiği görülmüştür. Tepkimeler Ultraviyole-görünür bölge spektrofotometresi (UV-GB) ile takip edilerek, oluşan ürünlerin Fourier transform infrared spektroskopisi (FT-IR) ile yapıları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aromatic nitro compounds convert into aromatic amines when they are reduced by NaBH4 in the presence of metal catalysts. In recent years, studies related to the discovery of high-efficiency metal catalysts have shown rapid development. The catalysts used in these reactions are required to shorten the reaction time, be reusable and environmentally friendly. In the study, a new silver nanoparticle-doped zeolite catalyst was prepared. The obtained catalyst, the reduction of aromatic nitro groups to aromatic amine groups in the presence of NaBH4 with methanol solvent was studied in different aromatic nitro compounds. It has been seen that these studied reactions are carried out in a very short time. The transformation of the products formed by monitoring with ultraviolet-visible spectrophotometer (UV-vis) was confirmed by infrared spectroscopy (FT-IR).