Yemek kültüründeki değişimin sosyalleşme üzerine etkisi
The effect of the change in food culture on socialisation
- Tez No: 841914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşamı devam ettirmenin olmazsa olmaz koşulu olan biyolojik anlamda ihtiyaç olan yemek, insanoğlunun gündeminin ilk sıralarında olmuştur. Fizyolojik bir gereklilik olan bu olgu zamanın hızlı ve acımasız seyri içerisinde nasıl bir yolculuk yapmıştır? Nereye evirilmiştir? En mutlu anlardan en hüzünlü acılara eşlik eden yeme olgusu değişen biçim ve anlamlarıyla varlığını sürdürmüştür. Değişmeyen tek şeyin değişim olması ilkesi yemek için de geçerli olmuştur. Mağarada taş blok üzerinden ihtişamlı, gösterişli ziyafet masalarına, restoranlara doğru yolculuğu hâlâ devam etmektedir. Günümüz dünyasında sosyalleşmenin en önemli basmağı haline gelen yemek; yaş, ekonomik gelir düzeyi, coğrafya, inanç vb. pek çok olgu ile uyumlanarak her dönem ve her çağda“birlikteliğin”,“birleştiriciliğin”,“arkadaşlığın”,“destek olmanın”,“sosyalleşmenin”gerçekleştiği anlara eşlik etmiştir. Bu çalışma, yemek yemenin sosyalleşme üzerindeki etkilerini ve rolünü araştırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Food, which is a biological need, which is an indispensable condition for sustaining life, has been at the top of the agenda of human beings. How did this phenomenon, which is a physiological necessity, travel through the fast and cruel course of time? Where has it evolved? The phenomenon of eating, which accompanies the happiest moments to the saddest pains, has continued its existence with its changing forms and meanings. The principle that the only constant thing is change has also been valid for food. It still continues its journey through the stone block in the cave to the magnificent, ostentatious banquet tables and restaurants. Food, which has become the most important step of socialization in today's world; age, economic income level, geography, belief, etc. Meal accompanied the moments when“together”,“unifying”,“friendship”,“support”and“socialization”took place in every period and in every age, in harmony with many phenomena. This study aimed to investigate the effects and role of eating on socialization.