18-36 aylık çocukların annelerinde otizm farkındalığı ve kaygı durumlarının incelenmesi
Investigation of autism awareness and anxiety situations in mothers of 18-36 months-old children
- Tez No: 841937
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm spektrum bozukluğu (OSB); önemli sosyal, iletişim ve davranışsal zorluklara neden olabilen gelişimsel bir bozukluktur. Bu çalışmanın amacı; 18-36 aylık çocukların annelelerinde otizm farkındalığı ve kaygı durumlarını incelemektir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 9 Ocak-9 Mart 2023 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 18-36 ay çocuğu olan anneler ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Durumluk Ve Süreklik Kaygı Envanteri (DSKE) ve Okul Öncesi Çocukların Annelerinin Otizm Farkındalığı Ölçeği (AOFÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a developmental disorder that can lead to significant social, communication, and behavioral challenges. The aim of this study is to examine autism awareness and anxiety levels among mothers of children aged 18-36 months. Method: This study was designed as a single-center, prospective, analytical research. It was conducted with mothers who met the inclusion criteria and had children aged 18-36 months, and who presented to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between January 9 and March 9, 2023. Data were collected using the Patient Information Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Autism Awareness Scale for Preschool Children's Mothers (AASPCM).