Dijital bağımlılığın, kişisel iş sağlığı ve güvenliği bilgi, tutum ve davranışı ile iş kazası geçirme riski üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of digital addiction on personal occupational health and safety knowledge, attitude and behavior and the risk of occupational accidents
- Tez No: 841938
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma ile savunma sanayisinde çalışan personelin Dijital Bağımlılık durumları, Kişisel İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi, Tutum ve Davranışı ile İş Kazası Geçirme Riski üzerine bir çalışma yaparak günümüz bağımlılığı olan NOMOFOBİ ve iş güvenlik durumuna dikkat çekmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma savunma sanayiinde hizmet vermekte olan bir fabrikada çalışan 203 çalışan üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi, Tutum ve Davranış Ölçeği, İş Kazası Geçirme Riski Anket Formu ile Yıldırım ve Correia (2015) tarafından geliştirilen, Yıldırım ve arkadaşları (2016) tarafından uyarlanan Nomofobi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya ait bulguların analizinde, frekans, yüzde, ortalama, çarpıklık ve basıklık gibi betimsel istatistikler, ki kare ilişki testi, mann whitney u testi, kruskal wallies testi gibi testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde JAMOVI (2.3.18) programı ve SPSS 23.0 programından faydalanılmıştır. Elde edilen bulguların yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre işyerinde çalışan bireylerin işyerlerini kaza riski orta yüksek olarak değerlendirdiği görülmektedir. Kaza riski açısından alınan önlemlerin normal düzeyde olduğu, KKD kullanım gerekliliği açısından çalışanlar olumlu görüşe sahip olsa da KKD kullanım sıklıkları aynı düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışma sonuçlarına göre; katılımcıların nomofobik olmadıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında çalışma sonucunda ortaya çıkan riskler tespit edilerek mevzuat ve standartlara dayalı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to draw attention to today's addiction, NOMOPHOBIA and occupational safety, by conducting a study on the Digital Addiction status, Personal Occupational Health and Safety Knowledge, Attitude and Behavior, and the Risk of Having a Work Accident of the personnel working in the defense industry. Relational survey design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was conducted on 203 employees working in a factory serving in the defense industry. For data collection purposes, Occupational Health and Safety Knowledge, Attitude and Behavior Scale, Work Accident Risk Survey Form and Nomophobia Scale developed by Yıldırım and Correia (2015) and adapted by Yıldırım et al. (2016) were applied. In the analysis of the findings of the research, descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, skewness and kurtosis, and tests such as chi-square relationship test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallies test were used. JAMOVI (2.3.18) program and SPSS 23.0 program were used to analyze the data. The error level of the findings was taken as 0.05. According to the results of the research, it is seen that individuals working in the workplace evaluate their workplaces as having medium-high accident risk. It has been determined that the precautions taken in terms of accident risk are at a normal level, and although the employees have a positive opinion in terms of the necessity of using PPE, the frequency of PPE use is at the same level. Additionally, according to the study results; It was determined that the participants were not nomophobic. In the conclusion part of the research, the risks arising from the study were identified and recommendations based on legislation and standards were made.