Iron (III) chelating sorbents
Demir (III) şelat oluşturucu sorbentler
- Tez No: 84197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Metallerin biyolojik olaylarda oynadıkları önemli roller bilinmekle ve bazıları gerekli elementler olarak sınıflandırılmakla birlikte, belirli bir derişimin üzerine çıktıklarında zararlı özellik göstermektedirler, örneğin, genetik bir bozukluk veya yanlışlıkla aşın miktarda demir alınması sonucu vücutta oluşan demir fazlalığı, kalp krizleri, diabet, depresyon ve karaciğer bozukluğu gibi semptomlara yol açmaktadır. Sunulan çalışmanın amacı demir fazlalığı gösteren hastaların kanından demirin uzaklaştırılması için spesifik sorbentlerin geliştirilmesidir. İnsan plazmasından demirin uzaklaştırılması amacıyla Cibacron Blue F3GA, Congo Red ve Ferritin takılı poli(hidroksietil metakrilat) membranlar kullanılmıştır. Poli(HEMA) membranlar, 2- hidroksietil metakrilatın fotopolimerizasyonu ile üretilmişlerdir. Boya ligandlar Cibacron Blue F3GA ve Congo Red, bu membranlara kovalent olarak bağlanmışlardır. Maksimum boya bağlanmasının Cibacron Blue F3GA için 1.07 umol/cm2 ve Congo Red için 0.8 umol/cm2 olduğu görülmüştür. Daha sonra membranlar karbodiimid ile aktive edilerek ferritin immobilize edilmiştir. Bağlanan maksimum ferritin miktarı 460 ug/cm2 olarak belirlenmiştir. Boyalı ve boyasız poli(HEMA) membranlar in-vitro sistemde kan ile etkileştirilmiştir. Kan hücrelerinin kaybı ve pıhtılaşma süreleri ölçülmüştür. Kan pıhtılaşma deneylerinden her iki membranın da (normal ve boya takılı) kan ile uyuşabilirliğinin iyi olduğu açıkça görülmektedir. Boyalı ve boyasız membranların kan ile teması sonucu gözlenen hücre kaybı hemen hemen aynıdır. Sulu çözeltilerden ve insan plazmasından demir uzaklaştırılması hem boya bağlı hem de ferritin immobilize sistemlerde incelenmiştir. İnsan plazmasından uzaklaştırılan maksimum demir miktarı poli(HEMA)/Cibacron Blue F3GA, poli(HEMA)/Congo Red ve poli(HEMA)/Ferritin membranlar için sırasıyla 0.068 umol/cm2, 0.079 umol/cm2 ve 0.145 umol/cm2 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca boya bağlı ve ferritin immobilize sistemlerin adsorpsiyon kapasitelerinde önemli bir kayıp olmaksızın, Fe(III) iyonlarının adsorpsiyonu ve desorpsiyonu için tekrar tekrar kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although it is emphasised that metals play important roles in biological processes and some of them are classified as essential, the toxic symptoms will manifest when a metal ion level exceeds a certain threshold level. Many symptoms of iron toxicity, for example heart attacks, diabetes, arthritis, depression and liver failure, are arised from the absorption of iron in unacceptably high concentrations because of a genetic failure or by accidental ingestion. The submitted study is dedicated to develop specific sorbents for the removal of iron from the blood of the patients with iron overload. Poly(hydroxyethyl methacrylate) membranes carrying Cibacron Blue F3GA, Congo Red and Ferritin were prepared and used for the removal of iron ions from both aqueous solutions and the human plasma. The poly(HEMA) membranes were produced by photopolymerisation of 2-hydroxyethyl methacrylate. The dye- ligands Cibacron Blue F3GA and Congo Red were then covalently incorporated onto the membranes. The maximum dye incorporation was 1.07 umol/cm for Cibacron Blue F3GA and 0.8 umol/cm for Congo Red. Then, ferritin was immobilized onto the carbodiimide activated poly(HEMA) membranes. The maximum amount of ferritin bound was 460 ng/cm2. The plain and dye-derived poly(HEMA) membranes were contacted with blood in in- vitro systems. Loss of the blood cells and the clotting times were also followed. Good blood compatibility properties of both membranes (i.e., for both plain and dye-derived) were clearly observed with blood coagulation experiments. Loss of cells in the blood contacting with plain and dye-derived membranes was same. Iron removal from aqueous solutions and human plasma was investigated using both dye-derived and ferritin immobilized systems. The maximum amounts of iron removed from human plasma by poly(HEMA)/Cibacron Blue F3GA, poly(HEMA)/Congo Red and poly(HEMA)/Ferritin membranes were 0.068 umol/cm2, 0.079 umol/cm2 and 0.145 umol/cm2, respectively. It was observed that Fe(III) ions could be repeatedly adsorbed and desorbed with dye-incorporated and ferritin immobilized membranes without significant loss in their adsorption capacity.