Durağan portföy analizi ve İMKB verilerine uygulaması
Stable portfolio analysis and application in IMKB data
  1. Tez No: 84196
  2. Yazar: İBRAHİM ENGİN ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ill ÖZET Portföy analizinde yatırımcıların iki temel amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki portföyün karını maksimize etmek diğeri ise portföyün riskini minimum yapmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda birçok portföy analiz yöntemi geliştirilmiştir. Portföy analiz yöntemleri içinde önemli yere sahip olan Modern Portföy Analizine ait modellerin ortak varsayımları hisse senedi getirilerinin yaklaşık Normal dağılmasıdır. Spekülatif fiyat hareketlerinden kaynaklanan hisse senetleri getirilerindeki aşırı düşüş ve yükselişler Normal dağılım varsayımını zorlamaktadır. Bu nedenle Normal dağılıma göre uçdeğerleri bünyesinde bulundurma olasılığı daha yüksek olan Durağan dağılımlardan yararlanarak Durağan Portföy Analizi geliştirilmiştir. Durağan Portföy Analizi, menkul kıymet getirilerinin Simetrik Durağan dağıldığı varsayımını içerir. Normal dağılıma göre uç değerleri daha yüksek olasılıkla içinde bulundurması ve doğrusal birleşimlerin Durağan dağılım altında incelemenin daha kolay olması başlıca iki avantajıdır. Bu avantajlardan yararlanarak, portföylerin de menkul kıymetlerin oluşturduğu doğrusal birleşimler olması ve spekülatif getirilen daha yüksek olasılıkla içinde bulundurması, Durağan Portföy Analizinin cazibesinin arttırmaktadır. Bu çalışmada Durağan Portföy Analizinden ve bu analiz yöntemini kullanılabilmesi için gerekli olan Durağan dağılımlar çeşitleri ve özellikleriyle birlikte tanıtılırken, Durağan dağılım parametrelerinin belli başlı kestirim yöntemleri ve uyum iyiliği testleri incelenmiştir. Bunlara ilaveten İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Durağan Portföy Analizinin başarıyla uygulanır olup olmadığı araştırılmıştır. İlk olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından rasgele çekilen 15 hissenin senedinin 1995-1999 yıllan arasındaki haftalık verileri kullanılarak dağılım parametreleri Fama-Roll yöntemi ile kestirilmiş sonrasında Kolmogorov-Smirnov uyum iyiliği testi uygulanarak elde edilen parametre kestirim değerleriyle elde edilen verilerin Simetrik Durağan dağılıma uyumlu olup olmadıkları araştırılmıştır. Buradan verilerin Simetrik Durağan dağılıma uyumlu oldukları sonucu alınarak son aşamaya geçilmiştir. Son aşama olarak Durağan Portföy Analizi uygulanarak bu analiz yönteminin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında başarıyla uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In portfolio analysis investors have two main purposes. The first one is to maximize the profit of the portfolio and the second is to minimize the risk of the portfolio. Many portfolio analysis methods have been developed in accordance with these purposes. The models which belong to the Modern Portfolio Analysis, are important portfolio analysis methods, have a common assumption. That is, the returns of shares are approximately normally distributed. The over-falls and over-rises in the returns of shares due to speculative rate moves force the Normal Distribution assumption. Because of this, the Stable Portfolio Analysis utilizing the stable distributions for which it is more probable to bear the extreme points than the normal distribution, has been developed. The Stable Portfolio Analysis, involves the assumption that the returns of shares are symmetric stable distributed. The two main advantages of it are: it bears the extreme values with a higher probability than the normal distribution and it is easier to evaluate the linear combinations by the stable distribution. The Stable Portfolio Analysis becomes more attractive, since the portfolios are the linear combinations of the shares and they bear the speculative returns with a higher probability utilizing the advantages above. In this study, not only the Stable Portfolio Analysis and the stable distributions with their types and properties required to use have been examined, but also those methods and goodness of fit tests have been considered. In addition to these whether the Stable Portfolio Analysis can be applied to the IMKB or not has been investigated. First, the distribution parameters were estimated by the Fama-Roll method using 1995-1999 weekly data of the shares have been chosen randomly from İMKB. Second, the fit of these parameter estimation values to the symmetric stable distribution was tested by the Kolmogorov-Smirnov goodness of fit test. After obtaining the good fit result, the Stable Portfolio Analysis was applied as the last step. As a result it was seen that this method can successfully be applied to the İMKB.