Dönüşümler ve sabit noktaları
Mappings and their fixed points
  1. Tez No: 84198
  2. Yazar: İLKER YILANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Dört bölümden oluşan bu çalışmada, dönüşümlerin değişik koşullar altında sabit noktalarının varlığı incelenmiştir. Birinci bölümde, bazı tanımlar ve örneklerle birlikte 1922'de Banach'ın ve 1969'da Meir ve Keeler'in teoremleri verilmiş ve bunlarla ilgili bazı sonuçlar incelenmiştir. İkinci bölümde, iki dönüşüm için ortak sabit nokta teoremleri verilmiş ve değişmeli dönüşümler için bazı genellemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde, zayıf değişmeli dönüşümler ve bağdaşık dönüşümler incelenmiş aralarındaki ilişkiler vurgulanmıştır. Ayrıca bunlarla ilgili genelleştirilmiş sabit nokta teoremleri verilmişti. Son bölümde ise, yine A-Tipinden bağdaşık dönüşümler ile A-Tipinden zayıf bağdaşık dönüşümler ele alınarak, bunların özellikleri incelenmiş ve bunlarla ilgili bazı sabit nokta teoremleri verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, bağdaşık tipteki dönüşümler arasındaki ilişkilerde vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work which consists of four chapters; existences of fixed points of mappings were investigated under various conditions. In the first chapter, some definitions, examples Banach's Theorem (1922), Meir and Keeler's Theorems (1969) were given as well as some related results were investigated. In the second chapter, the common fixed point theorems for two mappings were given and some generations were obtained for commutative mappings. In the third chapter, weak commutative mappings, compatible mappings and relationship between them were investigated. More over generalized fixed point theorems related to these mappings were given. In the last chapter, properties of A-type compatible mappings and A-type weak compatible mappings and some related fixed point theorems were given. Also, relationships between compatible type mappings were mentioned.