Kas ve iskelet sistemi şikayeti olan bireylerin sosyodemografik özellikleri ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) tutumlarının incelenmesi
Investigation of the sociodemographic characteristics and traditional and complementary medicine (T&CM) attitudes of individuals with muscular and skeletal system complaints
- Tez No: 841992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada kas ve iskelet sistemi şikayetleri ile hastaneye başvurmuş hastaların GETAT ile ilgili bilgi ve uygulama durumlarının araştırılması ve GETAT tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında GETAT tutumları ile VAS puanları arasında bir ilişki olup olmadığı da araştırılmış ve ayrıca hastaların GETAT tutum düzeylerinin ve VAS puanlarının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Nicel bir araştırma deseni kullanılan bu çalışma kas- iskelet sistemi ağrıları olan 18-75 yaş arası hastalar için tanımlayıcı kesitsel bir araştırma olarak dizayn edilmiştir. Güç analizi kullanılarak 204 olarak belirlenen örneklem büyüklüğü amaçlı örneklem tekniği kullanılarak Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine kas ve iskelet sistemi ağrısı şikayetiyle müracaat eden hastalar arasından seçilmiştir. Araştırmanın verileri anket tekniği eşliğinde GETAT tutum ölçeği ve VAS ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bulguları hastaların yaklaşık yarısının GETAT yöntemleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ve bu yöntemleri kullandığını göstermiştir. GETAT yöntemlerini kullanmanın öncelikli nedeninin genel sağlığı iyileştirmek olduğu bulunmuştur. En çok bilinen GETAT yöntemlerinin hacamat/kupa, akupunktur, kayropraktik, refleksoloji ve sülük tedavisi olduğu ve en sık kullanılan yöntemlerin de fitoterapi, sülük uygulaması ve apiterapi olduğu tespit edilmiştir. GETAT tutum düzeyinin cinsiyete göre farklılaşmazken medeni duruma, yaşa, en uzun süre yaşanılan yer türüne, eğitim düzeyine, aylık gelire ve sosyo ekonomik duruma göre anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. VAS puanlarının ise cinsiyete, medeni duruma, en uzun süre yaşanılan yer türüne, eğitim düzeyine, aylık gelire ve sosyoekonomik duruma göre farklılaşmazken yaşa göre anlamlı biçimde farklılaştığı bulunmuştur. GETAT tutum düzeyleri ile VAS puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the knowledge and practice of T&CM in patients who were admitted to the hospital with musculoskeletal system complaints and to determine their T&CM attitudes. It was also investigated whether there was a relationship between T&CM attitudes and VAS scores, and whether the patients' T&CM attitude levels and VAS scores differed according to demographic characteristics. Using a quantitative research design, this study was designed as a descriptive cross-sectional study for patients aged 18-75 with musculoskeletal pain. The sample size, determined as 204 using power analysis, was selected among patients who applied to Seyrantepe Hamidiye Etfal Training and Research Hospital with complaints of musculoskeletal pain using the purposive sampling technique. The data of the research were collected using T&CM attitude scale and VAS scale accompanied by survey technique. The findings of the study showed that approximately half of the patients were knowledgeable about T&CM methods and used these methods. It has been found that the primary reason for using T&CM methods is to improve overall health. It has been determined that the most well-known T&CM methods are cupping, acupuncture, chiropractic, reflexology and leech therapy, and the most frequently used methods are phytotherapy, hirudotherapy and apitherapy. While T&CM attitude level did not differ according to gender, it was found to differ significantly according to marital status, age, type of place lived for the longest time, education level, monthly income and socio-economic status. It was found that VAS scores did not differ according to gender, marital status, type of place lived for the longest time, education level, monthly income and socio-economic status, but they differed significantly according to age. It was revealed that there was no significant relationship between T&CM attitude levels and VAS scores.