Classification of distinct maximal flag codes of a prescriped type and related results
Belirli bir tipteki farklı maksimal bayrak kodlarınınsınıflandırılması ve ilgili sonuçlar
- Tez No: 842018
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, bayrak kodları için literatürde mevcut olan bazı sınırları geli¸stirmek ve belirli tipteki farklı kodların sayılarını vermekle birlikte bazı parametreler için onları karakterize etmeyi amaçlıyoruz. Bayrak kodlarının ağ kodlamada önemli uygulamaları mevcuttur ve onların cebirsel ve kombinatorik yapıları son yıllarda aktif bir araştırma alanıdır. Verilen ambiyant uzay üzerinde belirli bir tipe ve uzaklığa sahip maksimal bayrak kodların karakterizasyonu çok zor bir problemdir. Bu tezde, biz bu problemi küçük parametreler için MAGMA kullanarak tamamen çözdük ve diğer tüm parametreler için çizge teorisindeki bazı yapılar üzerinden kombinatorik sonuçları da kullanarak birer alt sınır ve üst sınır belirledik. Verilen bir tipteki ve istenen bir uzaklığa sahip bayrak kodlarının sayısı için tam sonuçları bazı parametreler için belirledik, diğer değerler için de alt ve üst sınır verdik. Küme-bayrak-kodlarını tanımladık ve bu sayede literatürde verilmiş olan bazı sınırların her q değeri için geçerli olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to improve the current bounds for a certain type of code and not only find the number of distinct codes but also characterize them for some parameters. Flag codes have applications in network coding and their algebraic and combinatorial structures have been an active research area in recent years, see, for example, [4, 23]. Characterization of maximal flag codes of a given type and distance over a given ambient space is a very difficult problem. In this work, we completely solve this problem for small parameters with the help of MAGMA [8]. In particular, we find new maximal flag codes as well. For a given type and distance of a flag code, the number of distinct flag codes are determined exactly for some parameters, and we give bounds for arbitrary ones. The concept of set flag codes are given nicely and it is shown that some of the bounds of [23] are not tight for all q.