CdS filmlerinin elektrodepozisyon ile üretiminde depozisyon potansiyeli ve elektrot pozisyonlarının etkileri
The effects of deposition potential and electrodeposition positions on the production of CdS films by electrodeposition
  1. Tez No: 842025
  2. Yazar: AKIN KENİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KIYAK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmamızda CdS yarıiletken filmler elektrokimyasal depozisyon yöntemi ile elde edilmiştir. Filmlerin üretiminde kronoamperometri metodu kullanılmıştır. Filimlimlerin üretimi iki aşamalı olarak yapılmıştır. Birinci aşamada; farklı kathodik potansiyel değerlerinde film üretimleri yapılmıştır. Üretilen filmler analiz edilerek optimum kathodik potansiyel değeri belirlenmiştir. İkinci aşamada; filimlerin üretiminde beş farklı kapak kullnılmıştır. Böylece çalışma elektrodu, referans elektrot ve karşıt elektrot arasındaki mesafeler değişmiştir. ikinci aşamadaki tüm üretimler birinci aamada belirlenen optimum kathodik potansiyel değeri kullanılarak gerçekleşmiştir. Üretilen tüm filmlerin optik özelikleri, UV-VIS cihazı kullanılarak dalga boylarına karşı absorbans değerleri ölçümleri sayesinde belirlenmiştir. Filmlerdeki yapısal karakteristik özelikler XRD analizleri ile belirlenmiştir. Filmlerin elementsel ve morfolojik yapıları SEM-EDX cihazı kulanılarak detaylandırılmıştır. Filimlerin yüzey pürüzlüğünün belirlenmesi için üretilen CdS filmlerin SEM görüntüleri Image J Sofware programında işlenmiştir ve yüzey derinlik katsayıları hesaplanmıştır. Yapılan tüm analizler değerlendirilerek, güneş pili alt tabanı üretimi için optimum koşulları sağlayan CdS filmler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdS semiconductor films were obtained by electrochemical deposition method. Chronoamperometry method was used in the production of films. The production of films was carried out in two stages. In the first stage, films were produced at different cathodic potential values. The films produced were analysed and the optimum cathodic potential value was determined. In the second stage; five different covers were used in the production of films. Thus, the distances between the working electrode, reference electrode and counter electrode were changed. All the productions in the second stage were carried out using the optimum cathodic potential value determined in the first stage. The optical properties of all produced films were determined by measuring the absorbance values against wavelengths using a UV-VIS device. Structural characteristics of the films were determined by XRD analyses. The elemental and morphological structures of the films were detailed using SEM-EDX device. In order to determine the surface roughness of the films, SEM images of the CdS films produced were processed in Image J Sofware and surface depth coefficients were calculated. All analyses were evaluated and CdS films providing optimum conditions for the production of solar cell substrates were determined.