Yüksek hızlı trenlerde kullanılan 1. sınıf biletlerin gösterişçi tüketim etkisi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between first-class tickets used in high-speed trains and their ostentatious consumerism effect
  1. Tez No: 842027
  2. Yazar: EDA SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, yüksek hızlı trenlerde kullanılan 1. sınıf biletlerin gösterişçi tüketim etkisi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yüksek hızlı trenler, modern toplumda hızlı ve konforlu ulaşım sağlayan bir taşıma araçlarıdır. 1. sınıf biletler, genellikle daha geniş koltuklar, özel hizmetler ve lüks imkanlar gibi ek avantajlar sunarak yolculara ayrıcalıklı bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. Çalışmada, gösterişçi tüketimin psikolojik ve sosyal boyutları ele alınarak, yüksek hızlı tren yolcularının 1. sınıf bilet satın alma nedenleri ile bu tercihi etkileyen faktörler incelenmektedir. Bu faktörler, gösterişçi tüketime dair daha önce yapılmış çalışmalar ışığında; statü ve prestij göstergesi, kişisel tatmin ve özgüven, sosyal kabul ve grup kimliği, sosyal değerler ve kültürel etkiler olarak belirlenmiştir. Çalışmada, 1. sınıf biletlerin gösterişçi tüketim üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere İstanbul-Ankara YHT hattı kullanıcılarına 60 sorunun yer aldığı bir anket uygulanmış, elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulguların, 1. sınıf biletlerin toplumun gösterişçi tüketime olan eğiliminin anlaşılmasına ve sosyal eşitsizliği azaltmaya yönelik politikaların geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between first-class tickets used in high-speed trains and the effect of conspicuous consumption. High-speed trains are transportation vehicles that provide fast and comfortable travel in modern society. First-class tickets aim to provide passengers with a privileged experience by offering additional advantages such as wider seats, special services, and luxury amenities. In this study, considering the psychological and social dimensions of conspicuous consumption, the reasons for high-speed train passengers to purchase first-class tickets and the factors influencing this choice are examined. These factors, based on previous studies on conspicuous consumption, are identified as indicators of status and prestige, personal satisfaction and confidence, social acceptance and group identity, social values, and cultural influences. In the study, a survey consisting of 60 questions was conducted among users of the Istanbul-Ankara high-speed train line to assess the effects of first-class tickets on conspicuous consumption, and the obtained data were statistically analyzed. It is believed that the findings obtained will contribute to understanding the inclination of society towards conspicuous consumption and the development of policies to reduce social inequality.