Kişisel bilgisayarlar için sözel denetimli telefon defteri ve otomatik arayıcı
Voice actuated phone book and auto dialer for personal computers
  1. Tez No: 84204
  2. Yazar: HATİCE BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN M. AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Hızla gelişen teknoloji sonucu kişisel bilgisayarlar, alışılagelmiş bilgi işlem hizmetlerinin ötesinde işlevsel olanaklar sunmaktadır. Uygun yazılımlar ile bütünleşen fax-modem ve ses kartları aracılığı ile, her türlü telefon ve fax iletişiminin kurulup yönetilebilmesi bu olanaklardan birisidir. Öte yandan, sayısal sinyal işleme yöntemleri ile konuşma tanıma uygulamaları ticari ürünlerde yeralmaya başlamıştır. Bu alandaki uygulamaların en göze çarpanı, bilgisayarlar ile sözel iletişim kurma konusundadır. Bu tez çalışmasında, üzerinde fax-modem ve ses kartı bulunan standart PC mimarisine sahip bir. bilgisayar için, arşivde bulunan ya da o anda sözel olarak bildirilen bir telefon numarasını arayan ye bağlantı kurulduğunda kullanıcıyı uyaran bir yazılım paketinin tasarlanıp gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan yazılım paketi iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kullanıcının kendi sözcükleriyle konuşma tanıma sistemini eğitip test etmesini sağlayan program yer almaktadır. İkinci bölüm ise, kullanıcının sözel ifadelerle yönlendirebileceği otomatik numara arayıcı programıdır. Sözcüklerin modellenmesi için Saklı Markov Modelleri (SMM) kullanılmıştır. Modeller, Viterbi ve Baum-Welch algoritmaları ile ayrı ayrı eğitilmiş, özellik vektörlerinin farklı boyutları, kod kitapçığının farklı boyutları, SMM'nin farklı durum sayılan için testler yapılmış ve sistemin tanıma yüzdesini en iyi yapan değerler bulunmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Konuşma Tanıma, Otomatik Numara Arayıcı, Saklı Markov Modelleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of fast improvements in technology, personal computers provide functional capabilities beyond the scope of traditional computing services. One of those capabilities is the set-up and management of any kind of telephone and fax communications done via fax-modem and sound cards that have been integrated with proper software. On the other hand, voice recognition with digital signal processing methods has recently took place in commercial products. The brightest of these applications are on oral communications with the computers. In this thesis, the target of the work is to design and implement a software package which will establish a telephone call session by dialling an archieved or orally spoken phone number and warn the user when this session is established. This software package is to run on a computer which has fax-modem and sound cards in addition to the standart PC architecture. The resultant software package consists of two major parts. First part is the program for user to train and test the speech recognition system by his/her own words. The second part is the auto-dialler which can be directed by spoken words from user. Hidden Markov Models (HMM) have been used for modelling the words. Models have been seperately trained using Viterbi and Baum- Welch algorithms. For each of these algorithms, tests have been done for different feature vector dimensions, codebook dimensions and state numbers so that the optimal parameter values are to be found. KEYWORDS Speech Recognition, Auto Dialer, Hidden Markov Models