Enerji sektöründe yalın üretim teknikleri ve otonom bakımın erp sisteme uyarlanması
Incorporation of lean manufacturing techniques and autonomous maintenance in energy sector into erp
  1. Tez No: 842078
  2. Yazar: SEDANUR SÜVEYBE ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yalın Üretim, günümüzde işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Yalın üretim uygulamaları israf yaratan tüm unsurların ortadan kaldırılmasını hedefleyen uygulamalar bütünüdür. Bu metotlar ile işletme verimliliği, üretim kalitesi, iş sağlığı ve güvenliğini artmaktadır. Yalın üretim artık işletmelerde bir uygulamadan çok bir kültür haline gelmiştir. Yalın düşünce sistemi mümkün olan en az maliyet ile en verimli şekilde hizmet veya ürün ortaya koymayı hedeflemektedir. Yalın düşünce farklı yöntemler kullanılarak uygulanabilmektedir. Bu çalışmada enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmenin üretim alanında 5S, Kaızen, Otonom bakım uygulamaları kullanılmıştır. Uygulama öncesi işlem süreleri, arıza kayıtları gibi veriler elde edilerek kaydedilmiştir. Bu süreler uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere karşılatılırmıştır. uygulama sonrası gerçekleşen iyileşme sonuçları sayısal olarak ortaya konmuştur. Firmada otonom bakım uygulamalarının standartlaştırılması için izlenecek yöntem ortaya konmuş firmanın izleyeceği süreç belirlenmiştir. Sürdürülebilir iyileştirmeler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lean Production is of great importance for businesses today. Lean production practices are a set of applications aimed at eliminating all elements that create waste. With these methods, business efficiency, production quality, and occupational health and safety are improved. Lean production has now become more of a culture than just an application in businesses. The Lean thinking system aims to deliver services or products in the most efficient way possible with the least cost. Lean thinking can be applied using different methods. In this study, the production area of the company operating in the energy sector has used 5S, Kaizen, and Autonomous Maintenance practices. Data such as process times and breakdown records were obtained and recorded before the implementation. These times were compared before and after the implementation. The results of improvement after the implementation have been presented numerically. A method to standardize autonomous maintenance practices in the company has been proposed, and the process the company will follow has been determined. Recommendations have also been made for sustainable improvements.