Performance evaluation of parallel Monte Carlo method with variance reduction techniques
Varyans azaltma teknikleri ile paralel Monte Carlo metodunda performans analizi
  1. Tez No: 84209
  2. Yazar: KÜRŞAT BURAK BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV Özet Monte Carlo Metodu, nötron transport denkleminin çözümünde sıkça kullanılan, istatistiksel bir metottur. Bu metod, doğası gereği, gerekli yazılımların kullanımı ile paralelleştirilerek bir bilgisayar ağı üzerinde uygulanabilir. Bu çalışmada, paralel Monte Carlo Metodu değişik varyans azaltma teknikleri ile birlikte kullanılarak nötron transport denkleminin simülasyonu yapılmıştır. Monte Carlo simülasyonlarının verimliliği, sonuçların doğruluğuna ve simülasyon zamanına bağlıdır. Monte Carlo simülasyonu bir takım varyans azaltma teknikleri ile birlikte kullanıldığında, simülasyon zamanı azaldığı gibi sonuçların doğruluğu da artmaktadır. Bu teknikler, direk paralelleştirme tekniği ve alan ayrışım paralelleştirme tekniği kullanılarak paralelleştirilen Monte Carlo simülasyonlarında da benzer davranışları göstermektedir. Monte Carlo simülasyonu, iki ayrı paralelleştirme tekniğinin PVM[10] yazılımı ile birlikte kullanılması ile paralellestirilmiştir. Bu paralel simülasyon programı, değişik varyans azaltma tekniklerinin de uygulanabileceği bir yapıya dönüştü rülmüştür. Bir bilgisayar ağı üzerinde, değişik model problemler için, simülasyonlar yapılmıştır. Kullanılan varyans azaltma tekniklerinin simülasyonun verimine etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca, kullanılan iki ayrı paralelleştirme tekniğinin performasları karşılaştırılmış, varyans azaltma teknikleri ile birlikte kullanıldıklarındaki davranışları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ Abstract Öne of the methods used for solving neutron transport equation is Monte Carlo method. it is a statistical procedure. This method, because of its nature, can be applied on any computer network by parallelization using necessary software. in this study, neutron transport equation is simulated using parallel Monte Carlo method with various variance reduction techniques. The effıciency of the Monte Carlo simulation depends on the precision and simulation time. When the Monte Carlo simulation is used with various variance reduction techniques, the simulation time decreases and the accuracy of the results increases. Also, the results show the same behaviour when these techniques are used with parallel Monte Carlo simulation applying direct parallelization and do- main decomposition. Monte Carlo simulation is parallelized by two different techniques which are used with PVM[10] softvvare. This parallel simulation program is converted to a form that the variance reduction techniques can be applied. it is simulated on a computer netvvork for various model problems. The effects of the simulation effi- ciency on variance reduction techniques are analyzed. Moreover, the performance of parallelization techniques are compared with each other and their performance are analyzed when different variance reduction techniques are employed.