Temel radyoloji ünitesi için yüksek frekanslı rezonans trafosu tasarımı, test edilmesi ve eniyilenmesi
The design, test and optimisation of high frequency resonance transformer for basic radio lojical unit
  1. Tez No: 84213
  2. Yazar: OKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tıbbi amaçlı x-ışını görüntüleme sistemlerinde temel radyoloji üniteleri sıkça kullanılmaktadır. Bu üniteler, monofaz şehir şebekesinden, x-ışınını üreten tüpün çalışması için gerekli olan yüksek gerilimi üretir. Temel radyoloji üniteleri, çeşitli çevireç topolojileri kullanarak, 220 voltluk giriş gerilimini, bir yüksek gerilim transformatörü kullanarak, 125 kV'a dönüştürür. Ticari olarak kullanılan ünitelerde, sistemin maliyetini temelde bu transformatör belirler. Bu tez çalışmasında, rezonans modunda çalışan ve temel radyoloji ünitesi gereksinimlerine cevap verebilen bir yüksek gerilim transformatörünün tasarımı için yöntem ve teknoloji geliştirilmesi hedeflenmiştir. Yüksek gerilim transformatörünün bir rezonans elemanı gibi davranabilmesi için, transformatörde bulunan kaçak indüktans ve sargı kapasitansından yararlanılmıştır. Bu sayede hem rezonans kazancından dolayı transformatörün sarım oram ve dolayısıyla hacmi ve maliyeti düşürülmüş, hem de transformatörü süren sürücü devrelerin daha düşük akımlı parçalardan oluşturulması sağlanmştır Yüksek gerilim rezonans transformatör tasarımında, transformatörün kaçak indüktans ve sargı kapasitansının, transformatörün yapısal parametrelerinden bulunması incelenmiş ve bu amaçla bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemlerin doğruluğu yine bu amaç için geliştirilen özel testlerle sulanmıştır. Tüm tasarım denklemleri, eniyilemeye (optimizasyon) uygun halde getirilmiş ve genel bir rezonans transformatörü eniyileme programı hazırlanmıştır. Yüksek gerilim rezonans transformatör tasarımı, elde edilen tasarım, test ve eniyileme yöntemleriyle,“daha küçük hacim”de ve“daha az akım”da çalışabilen bir transformatör yapılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Basic radiology units are frequently used in medical x-ray imaging. These units supplies the rated high voltage for the operation of the x-ray tube from monophase line power. A high voltage step up transformer, which mainly determines the cost of the whole system, is subjected to convert 220 V AC line voltage into 125 kV DC within the appropriate converter topology. In this thesis, the development of a general rule and a technology was aimed for the design of a resonant mode high voltage transformer fulfilling the requirements of the basic radiology unit. The leakage inductance and winding capacitance parameters of the transformer is used for achieving a resonance gain. The turn ratio, volume and thus the cost of the transformer is reduced with the use of the resonance gain resulting in a lower current rating for the driver electronics. The determination of the leakage inductance and winding capacitance from the dimensions of the transformer is studied and a general method has been developed. The accuracy of the method was verified within the data derived from the special tests which was also developed it this work. All of the design equations are adopted for an optimisation algorithm and a software for the optimisation of the transformer has been prepared. The development of the design, test and optimisation methods for a high voltage resonant transformer is capable enough to make a“lower volume”and a“lower primary current”constrained designs.