Yol yenileme çalışmalarının kentiçi yol ağlarının kapasite ve başarımı üzerindeki etkileri
The effects of road maintenance works on the capacity and performance of urban road networks
- Tez No: 842131
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yol bakım ve yenileme çalışmalarında yolun belirli kesimlerinin kapatılması gerekmektedir. Bu durumda, trafik farklı arterlere yönlenebilmektedir. Diğer yandan mevcut sinyalizasyon faz planları yetersiz kalabilmektedir. Bunun hem trafik yükü hem de çevresel etkileri açısından incelenmesi ve uygun stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada yol yapım çalışmaları sırasında, kapatılan yol nedeniyle ağ üzerinde trafik sıkışıklığından kaynaklanan gecikme ve CO2 emisyonlarının azaltılması amacıyla ağ üzerinde bulunan sinyalize kavşaklarda faz planlarının yeniden düzenlenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda Van Şehir Merkezi'nin yol ağının bir bölümü kullanılmıştır. Ağ üzerinde yoğun trafik yüküne sahip bir cadde olan Cumhuriyet Caddesi'nin trafiğe açık ve kapalı olduğu iki senaryo oluşturulmuştur. Bu iki senaryo için oluşan gecikme, yoğunluk, CO2 ve NOx değerleri, ağ üzerindeki sinyalize kavşakların mevcut faz planları ile, SIDRA Intersection programı ile optimize edilen yeni faz planları şeklinde iki durum için karşılaştırılmıştır. Yol ağına ait mevcut faz planları ve hacimlerin bir kısmı Van Büyük Şehir Belediyesi'nden temin edilmiştir. Ağ üzerindeki trafik atamaları için Aimsun Programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
During road maintenance and renovation work, certain sections of road may need to be closed. In this case, traffic may be diverted to alternative routes. On the other hand, existing signal phasing plans may be inadequate. This needs to be analysed in terms of both traffic load and environmental impact and appropriate strategies need to be developed. The aim of this study is to redesign the phasing of signalised intersections on the network in order to reduce delays and CO2 emissions caused by traffic congestion on the network due to road closures during road works. In this context, part of the Van City Centre road network was used. The delay and CO2 values of Cumhuriyet Street, a street with a high traffic load in the network, are compared for two scenarios in which Cumhuriyet Street is open and closed to traffic as a result of rearranging the phase plans of the signalised intersections in the network. Existing phase plans and volumes of the road network were obtained from Van Metropolitan Municipality. SIDRA Intersection and Aimsun Programs were used for signal optimization at intersections and traffic assignment respectively.