Sezgisel bulanık normlu uzaylarda çift indisli dizilerin kaba istatistiksel yakınsaklığı
Rough statistical convergence of double seqeunces in intuitionistic fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 842130
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dört bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde istatistiksel yakınsaklık, kaba yakınsaklık, kaba istatistiksel yakınsaklık ve sezgisel bulanık normlu uzaylar ile ilgili literatür bilgisine yer verildi. İkinci bölümde çift indisli dizilerde kaba yakınsaklık, kaba istatistiksel yakınsaklık kavramları ile ilgili temel tanım ve teoremler sunuldu. Ayrıca, bu kavramlar sezgisel bulanık normlu uzaylarda çift indisli diziler için sunularak bu uzaylarda da ifade edildi. Tezin özgün değerinin yer verildiği üçüncü bölümde çift indisli dizilerin sezgisel bulanık normlu uzaylarda kaba istatistiksel yakınsaklığı tanımlanarak kaba limit noktaları kümesi ve bu kümenin bazı topolojik özellikleri incelendi. Sonuç ve önerilerin ele alındığı son bölümde gelecek çalışmalar için bir tartışmaya yer verildi.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis, which consists of four chapters, includes literature about statistical convergence, rough convergence, rough statistical convergence and intuitionistic fuzzy normed spaces. The second chapter presents basic definitions and theorems regarding statistical convergence, rough convergence and rough statistical convergence. Moreover, these concepts were expressed for double sequences in intuitionistic fuzzy normed spaces. In the third chapter, where the original value of the thesis is included, the rough statistical convergence of double sequences in intuitionistic fuzzy normed spaces is defined, and the set of rough statistical limit points and some topological properties of this set are examined. In the last section, where the results and recommendations were discussed, a discussion was included for future studies