Farklı terbiye sistemlerinin örtü altı Bursa siyahı incir yetiştiriciliğinde erkencilik ve verim üzerine etkileri
The effects of different training systems on earliness and yield in greenhouse Bursa black fig cultivation
- Tez No: 842149
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bursa siyahı incir çeşidinde örtü altı incir yetiştiriciliğin ve farklı terbiye sistemlerinin erkencilik, verim ve kalite bakımından etkilerinin belirlenmesi amacı ile tez çalışması yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: Çalışmada bitkisel materyal olarak Tekfen-Alanar A.Ş. ye ait Salihli/Manisa Kemer köyünde bulunan üretim bahçesinin 2018 yılı ocak ayı dikimi olan 4 yaşlı Bursa Siyahı incir çeşidi deneme parselindeki ağaçlar kullanılmıştır. Deneme parseli 2022 yılı ocak ayının ortasında yüksek tünel olmak üzere örtü altına alınmıştır. Denemede örtü altı çalışmaları için 7m genişliğinde galvaniz ana direkler ve UV ışınlarına karşı etkili yüksek geçirgen örtü malzemesi kullanılmıştır. Bu çalışmada 1,5 metre sıra üzeri ve sıra arası mesafeler ile 45o açıyla dikilmiş olan incir ağaçlarında destekli ve desteksiz sistemler kullanılarak budamalar yapılmıştır. Çalışma kapsamında, denemede yer alan ağaçlarda yıllık sürgünlerde üç farklı uç alma seviyesi uygulanmıştır. Bu amaçla, tek yıllık sürgünler üzerinde 60 cm, 100 cm ve kontrol olacak şekilde kesimler yapılmıştır. Bulgular: Deneme kapsamında Bursa Siyahı incir çeşidi ağaçlarında fenolojik, morfolojik ve verim ile ilgili analizler yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen tüm bulgular genel olarak değerlendirildiğinde örtü altı yetiştiriciliğin 7-10 gün arasında erkencilik sağladığı görülmektedir. Uç alma yöntemlerinde ise 100 cm uç alma seviyesinden budama yapılması durumunda verimin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Örtü altı incir yetiştiriciliğinin mümkün olduğu, bir hafta ile on gün arasında erkencilik sağlandığı belirlenmiştir. Desteksiz sistem şeklinde terbiye edilmiş incir ağaçlarında destekli sisteme göre daha fazla verim elde edilmiştir. Sık dikim incir yetiştiriciliği yapıldığı taktirde sert kesimlerin yapılmasından kaynaklı ilekleme sorunlarına önlem olarak 100 cm seviyesinden uç alma yapılmasının aşırı sert kesimlere göre meyve tutumu ve verimlilik açısından olumlu katkılar sağlayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The thesis study was carried out to determine the effects of greenhouse fig cultivation and different training systems in terms of earliness, yield and quality in Bursa black fig variety. Material and Methods: The plant material used in the study was provided by Tekfen-Alanar A.Ş. Trees in the trial plot of the 4-year-old Bursa Black fig variety, which was planted in January 2018, of the production garden located in Kemer village of Salihli/MANİSA, were used. The trial plot was covered as a high tunnel in mid-January 2022. In the trial, 7m wide galvanized main poles and highly permeable cover material effective against UV rays were used for greenhouse work. In this study, fig trees planted at an angle of 45o with 1.5 meters above and between row spacing were pruned using supported and unsupported systems. Within the scope of the study, three different tipping levels were applied on the annual shoots of the trees in the experiment. For this purpose, 60 cm, 100 cm and control cuttings were made on annual shoots. Results: Within the scope of the experiment, phenological, morphological and yield analyzes were carried out on Bursa Black fig variety trees. When all the findings obtained from the study are evaluated in general, it is seen that greenhouse cultivation provides 7-10 days of earliness. It was determined that the yield was higher in the case of pruning from 100 cm tip removal level. Conclusion: It was determined that it was possible to grow figs under cover and that an early cultivation period of one week to ten days was achieved. Fig trees trained in the form of unsupported system yielded more than the supported system. If dense planting fig cultivation is practiced, it has been revealed that, as a precaution to the problems caused by the hard cuts in terms of fruit set and productivity, it will provide positive contributions in terms of fruit set and productivity compared to excessively hard cuts.