Pozitif ve negatif duygusallığın örgütsel sinizm üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin rolü
The role of psychological capital in the effect of positive and negative affectivity on organizational cynicism
  1. Tez No: 466073
  2. Yazar: FATİH ÖZCALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA POLATCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışanların içinde bulunduğu duygusal durumlar, sosyal yaşantıları kadar iş yaşantılarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Sözgelimi pozitif duygusallığı yüksek olan çalışanlar, işleri ve örgütleri ile ilgili olumlu tutum ve davranışlar ortaya koyarken, negatif duygusallığı yüksek olanların olumsuz tutum ve davranışa daha yatkın oldukları gözlenmektedir. Günümüz örgütleri çalışanlarının örgüte karşı olumlu tutum ve davranışlar içinde olmasını ve sürekli geliştirilen bir performans ortaya koymalarını beklemektedir. Örgütlerde çalışanların psikolojik olarak gelişmeleri için önemli bir kavramlar bütünü olan psikolojik sermaye, bu beklentilere bir çözüm önerisi olarak nitelendirilebilir. Psikolojik sermayesi yükseltilen çalışanlar hem kendileri hem de örgütleri için pozitifliği artıracak ve olumsuzlukların önüne de geçilebilecektir. Bu çalışmada örgütler için olumsuz tutumlar arasında sayılan örgütsel sinizmin çalışanların pozitif ve negatif duygusallıklarından nasıl etkilendiği ve psikolojik sermayenin bu etki üzerinde oynayacağı rol tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma üç ilde bulunan devlet üniversitelerinde görev yapan 312 akademisyen üzerinden gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, araştırma modeli çerçevesinde yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre akademisyenlerin pozitif duygusallıklarının örgütsel sinizm tutumlarını negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca söz konusu etkide psikolojik sermaye tam aracı rol oynamaktadır. Başka bir ifadeyle psikolojik sermaye, pozitif duygusallığın örgütsel sinizm üzerindeki negatif etkisini artırmaktadır. Negatif duygusallık ise örgütsel sinizm üzerinde pozitif yönde bir etkide bulunmaktadır. Bu etkide psikolojik sermayenin tam aracılık rolü oynadığı da tespit edilmiştir. Böylece psikolojik sermayenin, negatif duygusallığın örgütsel sinizm üzerindeki pozitif etkisini azaltmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees' emotional situations are affecting their work experiences as much as social lives. It is observed that employees with high positive affectivity, reveals attitudes and behaviors related to work and organizations positively, while employees with high negative affectivity tend to be more susceptible to negativity. Today's organizations expect their employees to have positive attitudes and behaviors towards their organizations and also to demonstrate a continuously improving performance. Psychological capital, which is an important set of concepts for the psychological development of employees in organizations, can be described as a solution to these expectations. Employees whose psychological capital have been rised will increase positivity for themselves and their organizations, likewise negativities will be avoided. In this study, has been tried to determine that how is affected the organizational cynicism which is considered as negative attitudes for organizations by positive and negative emotions of employees, and the role of psychological capital on this effect. The research was carried out on 312 academicians working at state universities located on three provinces. The data collected have been analyzed by using the structural equation model within the framework of the research model. According to the results, it was determined that the positive affectivities of the academicians affected the attitudes of organizational cynicism negatively. In addition, psychological capital plays a full mediating role on that effect. In other words, psychological capital enhances the negative effect of positive affectivity on organizational cynicism and besides negative affectivity has a positive effect on organizational cynicism. It has also been found that the psychological capital plays a full mediating role in this effect. In this way, has been resulted that the psychological capital reducing the negative effect of organizational cynicism on negative affectivity.