Annelerin perspektifinden işitme kaybı ve yenidoğan işitme tarama programları
Hearing loss and neonatal hearing screening programs from mothers' perspective
- Tez No: 842170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada annelerin işitme kaybına dair bilgi düzeyleri, yenidoğan işitme tarama programlarına dair memnuniyetleri ve algıladıkları stres düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bebeğine yenidoğan işitme taraması uygulanan 19-46 yaş aralığında 75 anne ile gerçekleştirilmiştir. Anneler yenidoğan bebeğe sahip olanlar ve 12-60 ay aralığında küçük çocuğa sahip olanlar olmak üzere iki grupta incelenmiştir.Her grup işitme tarama testine göre geçti sonucunu alanlar ve refere edilenler olarak ikiye ayrılmıştır. Değerlendirmede İşitme Kaybına Yönelik Anne Bilgi Düzeyi Kontrol Listesi, Yenidoğan İşitme Tarama Programı için Ebeveyn Memnuniyet Anketi ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Bilgi düzeyi, memnuniyet ve stres faktörleri arasındaki ilişki incelendiğinde işitme kaybına yönelik bilgi düzeyinin tarama öncesi bilgilendirmeye dair memnuniyet ile negatif (p0,05).Çalışmanın sonucunda gruplar arasında işitme kaybına dair bilgi düzeyi ve algılanan stres açısından anlamlı farklılık gözlenmezken memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı fark elde edilmiştir. Bu farkın personel faktörüne bağlı olabileceği düşünülmüştür. Elde edilen bulguların işitme tarama programının iyileştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate maternal knowledge about hearing loss, their satisfaction with newborn hearing screening programs and parents' perceived level of stress. The study was carried out with 75 mothers aged 19-46 years whose infants underwent newborn hearing screening at Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital. Mothers were analysed in two groups: those with newborn babies and those with young children between 12-60 months. Each group was divided into those who passed the hearing screening test and those who were referred. Maternal Knowledge Level Checklist on Hearing Loss, Parent Satisfaction Questionnaire for Neonatal Hearing Screening Programme and Perceived Stress Scale were used in the evaluation. When the relationship between the level of knowledge, satisfaction and stress factors was analysed, it was concluded that the level of knowledge about hearing loss was negatively correlated with satisfaction with pre-screening information (p0,05), while a significant difference was obtained between the satisfaction levels. This difference was thought to be related to the personnel factor. It is thought that the findings obtained will contribute to the improvement of the hearing screening programme.