Hünnap (Zizyphus jujuba Mill.) meyvesinin farklı yöntemler ile yapılan ekstraksiyonlarında flavonoid, antioksidan ve eser element düzeylerinin tayini ve asetilkolinesteraz aktivitesine etkisi
Determination of flavanoid, antioxidant and trace element levels in extractions of jujube (Zizyphus jujuba Mill) fruits using different methods and its effect on acetylcholinesteras activity
  1. Tez No: 842178
  2. Yazar: BİLGE KAĞAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADİL HİŞMİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tıbbi bitkilerden olan hünnap (Zizyphus jujuba Mill.) meyvesinin içerdiği çeşitli metabolitler ve mineraller ile insan sağlığı üzerinde foksiyonel bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı da hünnapın içerdiği metabolitlerden olan flavonoidlerin, antioksidanların; su ve alkol ekstraktlarındaki miktarlarının ayrı ayrı hesaplanması ve içerdiği eser element miktarlarının ve çeşitlerinin saptanması; aynı zamanda hünnapın asetilkolinesteraz enzimine gösterdiği inhibisyon etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hünnap meyveler 50 ºC'de fırınlanarak kurutuldu. Daha sonra liyofilizatör cihazı yardımıyla alkol ve su ekstraksiyonları hazırlandı. Hünnapın antioksidan miktarlarının hesaplanması için ticari olarak satılan TAS-TOS kitleri kullanıldı. Flavanoid madde miktarlarının analizi spektrofotometrik metot kullanılarak belirlendi. Hünnapın içerdiği eser element düzeylerinin belirlenmesi ICP-MS cihazı ile hesaplandı. Asetilkolinesteraz enzim inhibisyonu için Ellman yöntemi kullanılarak spektrofotometrik ölçüm sonuçları asetilkolinesteraz inhibitörü olan takrin ile kıyaslandı. Hünnapın flavanoid miktarlarının belirlenmesi için hünnapın su ve alkol ekstraktlarının ayrı ayrı 10'ar adet ölçümü yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre hünnapın alkol ekstraktı toplam flavanoid miktarı ortalaması 0.71 µg/ml, su ekstraktı toplam flavonoid miktarı ortalaması 2.24 µg/ml bulundu.
Özet (Çeviri)
Jujube (Zizyphus jujuba Mill.), a medicinal plant, has a functional role in human health with the various metabolites and minerals it contains. The aim of the thesis is to examine the amount of flavonoids and antioxidants which are the metabolites contained in jujube in water and alcohol extracts separately and to investigate the amounts and types of trace elements. It was also aimed to determine the inhibition effect of jujube on the acetylcholinesterase enzyme. Jujube fruits were dried in an oven at 50 oC. Then, alcohol and water extractions were prepared with the help of a lyophilizer device. Commercially available TAS-TOS kits were used to calculate the antioxidant amounts of jujube. Analysis of flavonoid substance amounts was determined using the spectrophotometric method. Determination of the trace element levels contained in jujube was measured with the ICP-MS device. Spectrophotometric measurement results were compared with tacrine, an acetylcholinesterase inhibitor, using the Ellman method for acetylcholinesterase enzyme inhibition. 10 separate measurements of water and alcohol extracts of jujube were made in order to measure the flavonoid amounts of jujube. According to the results, the average amount of total flavonoids in the alcohol extract of jujube was 0.71 µg/ml and the average amount of total flavonoids in the water extract was 2.24 µg/ml.