Farklı tip diyetlerle beslenme ve egzersizin sıçanlarda ülseratif kolit oluşumuna karşı koruyucu etkinliği
Protective effects of exercise and various forms of diets against ulcerative colitis in rats
  1. Tez No: 842214
  2. Yazar: RÜSTEM ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, asetik asitle oluşturulmuş ülseratif kolit modelinde doku sitokinleri (IL-6, IL-1β, IL-10, TNF-α ve TGF-β1), serum CRP seviyeleri ve makroskobik/mikroskobik skorlamaların değerlendirilerek, egzersiz ve beslenmenin ülseratif kolit hastalığının oluşumuna karşı muhtemel koruyucu etkinliğini ve bu süreçteki rollerini araştırmak amacı ile planlanmıştır. Çalışmamız, Kontrol, standart diyet+kolit (K), standart diyet+kolit+egzersiz (K+E), yüksek proteinli diyet+kolit (P), yüksek yağlı diyet+kolit (Y), yüksek karbonhidratlı diyet+kolit (YK), egzersiz+yüksek proteinli diyet+kolit (E+P), yüksek yağlı diyet+kolit+egzersiz (E+Y), egzersiz+yüksek karbonhidratlı diyet+kolit (E+YK) olmak üzere, 7'şer sıçan içeren 9 grup ile gerçekleştirilmiştir. Ağırlıkları 200-300 gram olan, 8-10 haftalık, 63 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Egzersiz gruplarına haftada 3 gün ve günde 60 dk. olmak üzere yüzme egzersizi uygulanmıştır. K, Y ve YK gruplarında, serum CRP seviyeleri Kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek tespit edilirken, E+K, E+P, P, E+Y gruplarındaki serum CRP seviyeleri ise K grubuna göre anlamlı olarak düşük tespit edilmiştir. E+P grubundaki doku IL-6 seviyelerinin ise P grubuna göre anlamlı seviyede düşük olduğu gözlemlenmiştir. Y grubunda doku IL-6 ve IL-1β seviyeleri ise K grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Aynı zamanda E+Y grubunda doku IL-6 seviyeleri ise K grubuna göre anlamlı seviyede düşük olarak gözlemlenmiştir. E+K, E+P, E+Y ve E+YK gruplarında, TGF- β1 seviyeleri egzersiz yapmayan K, P, Y ve YK gruplarına göre anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir. Yüzme egzersizinin hem tek başına hem farklı diyet tipleriyle birlikte uygulandığında ülseratif kolit hastalığına karşı koruyucu rol oynayabileceği gösterilmiştir. Yine sürpriz bir şekilde yüksek yağlı diyetin de standart ve diğer diyet tiplerine göre inflamatuar sitokin seviyelerinde (IL-6 ve IL-1β) iyileşmeye sebep olduğu gözlenmiştir. Bu verilere dayanarak yüzme egzersizinin diyetten bağımsız olarak da kolit hastalığı gelişimine karşı koruyucu olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate tissue cytokines (IL-6, IL-1β, IL-10 TNF-α and TGF-β1), serum CRP levels and macroscopic/microscopic scoring in acetic acid-induced ulcerative colitis model and to investigate the possible protective effect of exercise and nutrition against ulcerative colitis and their roles in this process. The study was carried out with 9 groups of 7 rats each including control, standard diet+colitis (K), standard diet+colitis+exercise (K+E), high protein diet+colitis (P), high fat diet+colitis (Y), high carbohydrate diet+colitis (YK), exercise+high protein diet+colitis (E+P), high fat diet+colitis+exercise (E+Y), exercise+high carbohydrate diet+colitis (E+YK). A total of 63 male Wistar albino rats weighing 200-300 grams and 8-10 weeks old were used. The exercise groups were subjected to swimming exercise 3 days a week for 60 min per day. Serum CRP levels in the K, Y and YK groups were significantly higher than in the control group, while serum CRP levels in the E+K, E+P, P, E+Y groups were significantly lower than in the K group. Tissue IL-6 levels in the E+P group were significantly lower than in the P group. In the Y group, tissue IL-6 and IL-1β levels were significantly lower than in the K group. At the same time, tissue IL-6 levels in the E+Y group were significantly lower than in the K group. In the E+K, E+P, E+Y and E+YK groups, TGF- β1 levels were significantly lower than in the non-exercising K, P, Y and YK groups. Swimming exercise has been shown to play a protective role against ulcerative colitis both alone and in combination with different types of diet. Surprisingly, it was also observed that a high-fat diet caused an improvement in inflammatory cytokine levels (IL-6 and IL-1β) compared to standard and other diet types. Based on these data it is suggested that swimming exercise may be protective against the development of colitis disease independent of diet.