Deneysel olarak penisilin ile indüklenmiş epilepsi modelinde kuarsetin ve egzersizin etkileri
Effects of quercetin and exercise in an experimental model of penicillin-induced epilepsy
  1. Tez No: 890877
  2. Yazar: ELİF SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Epilepsi, asenkronize beyin aktivitesine bağlı kalıcı nöbetlerle karakterize bir bozukluktur. Araştırmalar oksidatif stresin epilepsi patofizyolojisinde rol oynadığını kanıtlamaktadır. Bu çalışmada flavonoid sınıfının üyesi olan ve güçlü antioksidan karakter gösteren quercetinin orta yoğunluklu aerobik egzersizle beraber uygulanmasının penisilinle oluşturulan epilepsi modelinde koruyucu etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya 56 adet Wistar Albino cinsi 200- 250 gram erkek sıçan dahil edildi. Sıçanlar kontrol, diazepam, egzersiz, quercetin, egzersiz+diazepam, egzersiz+quercetin, diazepam+quercetin ve egzersiz+quercetin+diazepam şeklinde gruplandırıldı. Egzersiz gruplarına 6 hafta/ 6 gün 15 dakika koşu bandı egzersizi kademeli olarak yaptırıldı. Quercetin gruplarınaysa 6 hafta/6 gün 50 mg/kg kuarsetin oral gavajla uygulandı. 6 haftalık ön tedavi sonrası 2,5 μl intrakortikal penisilin verilerek epilepsi oluşturuldu. Diazepam gruplarında penisilin uygulamasından 5 dakika önce 5mg/kg intraperitoneal diazem uygulandır. 180 dakikalık ECoG'la epileptiform aktivitenin frekans, genlik ve latens değerleri kaydedildi. Epileptiform aktiviteye ait kayıtlar beşer dakikalık periyotlara ayrılıp gruplar arası farklılıklar inceledi. Penisilin sonrası epileptiform aktiviteye ait diken dalgalar 184–592. saniyeler arasında ortaya çıktı. Egzersiz+diazem grubunun latens ortalamaları diğer gruplarla karşılaştırıldığında göre daha yüksek olmasına karşın istatistiksel olarak anlamı değildi (P>0,05). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında egzersiz+quercetin grubunun diken dalga sayısının ve diken dalga genliğinin istatistiksel olarak anlamlı olarak düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disorder characterized by persistent seizures due to asynchronized brain activity. Research has proven that oxidative stress plays a role in the pathophysiology of epilepsy. This study investigates the protective effects of quercetin, a member of the flavonoid class known for its strong antioxidant properties, when administered alongside moderate-intensity aerobic exercise in a penicillin-induced epilepsy model. Fifty-six male Wistar Albino rats, weighing 200-250 grams, were included in the study. The rats were divided into groups: control, diazepam, exercise, quercetin, exercise+diazepam, exercise+quercetin, diazepam+quercetin, and exercise+quercetin+diazepam. The exercise groups underwent a progressive treadmill exercise for 15 minutes, 6 days a week, over 6 weeks. The quercetin groups received 50 mg/kg of quercetin orally by gavage for the same duration. After 6 weeks of pretreatment, epilepsy was induced by administering 2.5 μl intracortical penicillin. The diazepam groups received 5 mg/kg of intraperitoneal diazepam 5 minutes before the penicillin administration. The frequency, amplitude, and latency values of epileptiform activity were recorded using 180-minute ECoG. The recordings of epileptiform activity were divided into five-minute periods to examine intergroup differences. Spike waves related to epileptiform activity appeared between 184–592 seconds post-penicillin administration. Although the latency averages of the exercise+diazepam group were higher compared to other groups, this difference was not statistically significant (P>0,05).