Akne rozaseada hastalık şiddeti ile CRP/albümin oranı ve diğer inflamatuar kan parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease severity and CRP/albumin ratio and other inflammatory blood parameters in acne rosacea
- Tez No: 842226
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL PALA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Dermatoloji, Dermatology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Rozasea simetrik fasial eritem, inflamatuar papül ve püstüller ve telenjiektazilerle karakterize olan sık görülen bir cilt hastalığıdır. Rozasea patogenezi ile ilişkili çok sayıda intrinsik ve ekstrinsik faktör bulunmaktadır, bunlardan birisi de inflamasyondur. Rozasea tanısı klinik belirti ve bulguları temel almaktadır, ancak hastalığın tanısı ve şiddetinin değerlendirilmesinde objektif laboratuvar parametrelere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı inflamatuar parametrelerin rozasea tanısı ve şiddetindeki rolünün gösterilmesidir. Yöntem: Çalışmaya 60 rozasea hastası ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Hastalık şiddeti Rozasea Klinik Şiddet Skorlaması" ile hafif, orta ve ağır şeklinde değerlendirildi. İnflamatuar parametreler arasından CRP, CPR/albümin oranı (CAO), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) ve monosit/lenfosit oranı (MLO) analizlere dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rosacea is a common skin disorder characterized by symmetric facial erythema, inflammatory papules and pustules and telangiectasias. There are numerous intrinsic and extrinsic factors associated with the pathophysiology of rosacea, including inflammation. The diagnosis of rosacea is based on clinical signs and symptoms. However, there is a need for objective inflammatory laboratory parameters that can be used in the diagnosis and determination of the severity of the disease. The aim of this study is to demonstrate the role of inflammatory parameters in the diagnosis and severity of the rosasea. Methods: Sixty rosea patients and 60 healthy controls group were included in the study. The demographic characteristics of the participants were recorded. The severity of disease was evaluated with the Rosacea Clinical Severity Score; as mild, moderate, severe. Among the inflammatory parameters, CRP, CRP/albumin ratio (CAR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (TLR) and monocyte/lymphocyte ratio (MLR) were included in the analysis. A p-value of 1.88 mg/dl had a sensitivity of 48.3% and a specificity of 70%, CAR >0.98 had a sensitivity of 31.6% and a specificity of 88.3% in the diagnosis of rosacea. None of the inflammatory parameters differed according to disease severity. Similarly, in ROC analyses, the diagnostic performance for disease severity of CRP (AUC=0,604, p=0,292) and CAR (AUC=0,586, p=0,377) was poor. Conclusion: Based on all these data we obtained, CRP and CAO levels were found to be higher than the control groups. Therefore, we think that CRP and CAO levels can be used as a prognostic biomarker in rosacea patients that can be easily accessed, cheap and practically measured in outpatient clinic conditions.