Development of a knowledge based geotechnical learning and database platform
Bilgi tabanlı bir geoteknik öğrenme ve veritabanı platformunun geliştirilmesi
- Tez No: 842227
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geoteknik mühendisliği, son zamanlarda çeşitli alanlarda büyük teknolojik ilerlemelere tanık olunan, modern zemin mekaniği içinde gelişmekte olan bir inşaat mühendisliği dalıdır. COVID-19 pandemisinin küresel etkileri, inşaat mühendisliğinin geoteknik alanı da dahil olmak üzere eğitim, endüstri ve araştırma alanlarında birçok önemli değişikliklere yol açmıştır. Geoteknik veri tabanları, çevrimiçi kaynakların hızlı büyümesiyle literatürde önem kazanmıştır. Ancak, kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve iş birliği ile ilgili sorunlar hala devam etmektedir. Bu çalışma, bilgi tabanlı bir geoteknik öğrenme platformu olan“Geo-Minds ”ı tanıtarak Türkiye'deki geoteknik bilgi eğitimini desteklemektedir. Platform, WordPress içerik yönetim sistemi üzerine inşa edilmiş kullanıcı dostu bir arayüz kullanarak kazıklı temeller ve zemin mekaniği gibi konuları kapsamaktadır. Platformun etkinliği, mühendisler, eğitimciler ve bu alana ilgi duyanlardan gelen olumlu tepkileri ortaya koyan çevrimiçi bir anket aracılığıyla gösterilmiştir. Geo-Minds, çevrimiçi eğitim alanında gelişten teknolojiden güç alarak geoteknik eğitimini ve uygulamasını geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Geotechnical engineering is still an emerging branch of civil engineering within modern soil mechanics, which has seen tremendous technological advancements across various domains in recent times. The global effects of COVID-19 pandemic have led to significant changes in education, industry, and research, including the geotechnical field of civil engineering. Geotechnical databases have gained eminence in literature, driven by the rapid growth of online resources. However, problems related to availability, accessibility, and collaboration continues. This study aims to support the geotechnical knowledge in undergraduate and graduate education by introducing“Geo-Minds”, a knowledge-based geotechnical learning platform. The platform covers topics such as pile foundations and soil mechanics, using a user-friendly interface built on the WordPress content management system. Its efficiency is demonstrated through an online survey, manifesting positive responses from engineers, educators, and those interested in the field. Geo-Minds aspires to improve geotechnical education and practice, being powered by the evolving technology in online education.