Hemiplejik hastalarda alt ve üst ekstremite fonksiyonelliği postural kontrol denge ve yürüme parametrelerinin ilişkisi
The relationship between lower and upper extremity functionality, postural control, balance and gait parameters in hemiplegic patiens
  1. Tez No: 842235
  2. Yazar: MERVE ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç hemiplejik hastalarda alt ve üst ekstremite fonksiyonelliği, postural kontrol, denge ve yürüme parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Uzmanlar Tıp Merkezi'nde tedavi alan Brunnstrom alt ekstremite motor iyileşme evrelemesine göre 3 ve üzeri olan, Mini Mental Durum testinden 24 puan ve üzeri alan ve desteksiz yürüyebilen 41 hemiplejik hasta dâhil edildi. Hastaların sosyodemografik verileri, hastalık özellikleri sorgulandı. Alt ve üst ekstremite motor evrelemesi için Brunnstorm Hemipleji İyileşme Evrelemesi; üst ekstremite fonksiyonelliği için Wolf Motor Fonksiyon Testi, fonksiyonellik için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, GYA için Frenchay Aktiviteler İndeksi uygulandı. Yürümenin değerlendirilmesi için 50 Adım Yürüme Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Rivermead Görsel Yürüme Değerlendirme Skalası kullanılmıştır. Denge için Berg Denge ölçeği, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi; yaşam kalitesi için İnme Etki Ölçeği; postural kontrol için İnme Postural Değerlendirme Skalası kullanılmıştır. Hastaların 21'i (51,2) kadın, 20'si (48,8) erkekti. Yaş ortalamaları 55,02±11,52 olup 23'ü sağ, 18'i sol etkilenimliydi.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the relationship between lower and upper extremity functionality, postural control, balance and gait parameters in hemiplegic patients. Forty-one hemiplegic patients who were treated at Uzmanlar Medical Centre, who were 3 or above according to Brunnstrom lower extremity motor recovery staging, scored 24 points or above in the Mini Mental State Test and could walk without support were included in the study. Sociodemographic data and disease characteristics of the patients were questioned. Brunnstorm Hemiplegia Recovery Staging for upper and lower extremity motor staging, Wolf Motor Function Test for upper extremity functionality, Functional Independence Scale for functionality, Frenchay Activities Index for ADL were applied. The 50-Step Walking Test, Timed Up and Go Test, Rivermead Visual Gait Assessment Scale were used to evaluate gait. Berg Balance Scale, Timed Up and Go Test were used for balance; Stroke Impact Scale was used for quality of life; and Stroke Postural Assessment Scale was used for postural control. Twenty-one (51.2) of the patients were female and 20 (48.8) were male. The mean age was 55.02±11.52 years and 23 were right and 18 were left affected.