Farklı yaşlardaki pediyatrik hastalarda minör-orta boyut ya da major cerrahi işlem sonrası postoperatif ağrının iki farklı ağrı skoru (vizüel analog skala; vas ve sayısal derecelendirme skalası; NRS 11) kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain in pediatric patients of different ages after minor-medium size or major surgery using visual analogue scale and numeric rating scale
  1. Tez No: 842262
  2. Yazar: ŞEFİKA BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda iki farklı ağrı ölçeği Vizüel Analog Skala (Visual Analogue Scale, VAS) ve Sayısal Derecelendirme Skalası (Numeric Rating Scale, NRS) kullanarak çocuk, ebeveyn ve hemşire tarafından postoperatif 2. saatte çocuğun ağrısının değerlendirilmesini hedeflemekteyiz. Çocuğun iki farklı ağrı skoru ile farklı cerrahi büyüklükteki cerrahi işlemler sonrası postoperatif ağrısını değerlendirmesinin, ebeveyn ve hemşire ile farklılık veya uyumluluğun tespit edilmesi, hemşire veya ebeveynden hangisinin çocuğa daha yakın değerlendirme yapacağı ve bu faktörler üzerine 2 farklı ağrı skorunun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çocukla daha uyumlu ağrı değerlendirmesi yapılabilen skorlama sisteminin, çocuğun kendisinin skorlama yapamadığı durumlarda etkin ağrı tedavisi için kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, bu çalışmanın diğer bir amacı ise ağrı yönetimininin karmaşık ve çok yönlü bir olgu olduğunu vurgulamak ve optimal ağrı yönetiminde dikkate alınması gereken faktörlere ilişkin öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aim to evaluate the child's pain at the postoperative 2nd hour by the child, parent and nurse by using two different pain scales, the Visual Analogue Scale (VAS) and the Numeric Rating Scale (NRS). It was aimed to determine the difference or compatibility of the child's postoperative pain assessment after surgical procedures of different surgical sizes with two different pain scores, the parent and the nurse, which of the nurse or parent will evaluate more closely to the child, and to investigate the effect of 2 different pain scores on these factors. We think that a scoring system that allows pain assessment to be more compatible with the child can be used for effective pain treatment in cases where the child cannot score himself. Therefore, another aim of this study is to emphasize that pain management is a complex and multifaceted phenomenon and to offer suggestions regarding the factors that should be taken into account in optimal pain management.