Web tabanlı uygulamalar için kullanıcı etkileşimli otomatik kod üretimi
User-interactive automated code generation for web-based applications
  1. Tez No: 842261
  2. Yazar: BURAK UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Otomatik kod oluşturma ve süreç akışı yönetimi, günümüzde web tabanlı uygulama geliştirme çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Bu veritabanı merkezli yaklaşım, özellikle kurumsal şirketlerde form ve süreç yönetimi konusunda yaşanan zorluklara çözüm sunar. Büyük şirketlerde yüzlerce formun ve sürecin yönetilmesi gerektiğinde, bu metodoloji zaman kayıplarını minimuma indirerek büyük bir avantaj sağlar. Geliştirme sürelerinin kısaltılması, kullanıcı etkileşiminin optimize edilmesi ve kod yapısının basitleştirilmesi, bu yaklaşımın sunduğu başlıca avantajlardır. Low-code sistemler, geliştirme sürecini hızlandırarak şirketlerin pazara daha hızlı uyum sağlamasına olanak tanır. Sürükle-bırak özellikleri sayesinde geliştirme süreci basitleşir ve geliştiriciler, daha az kod ile daha etkili çözümler üretebilirler. Akış diyagramları aracılığıyla yapılan otomatik kod oluşturma, sayfalar arası etkileşimleri ve süreçleri daha sezgisel bir şekilde yönetme imkanı sunar. Bu çalışmada geliştirilen etkileşimli Süreç Tasarımı Düzenleyicisi sayesinde kod oluşturma işlemi, daha kullanıcı dostu ve erişilebilir hale gelmektedir. Elde edilen örnek olay sonuçları, bu sistem sayesinde geliştirme süreçlerinde \%98,68, test koşullarında \%95,84 ve kod boyutunda \%36,01 oranında iyileşme sağlandığını göstermektedir. Sonuç olarak, otomatik kod üretimi ve süreç akışı yönetimi, web uygulaması geliştirmenin süreçlerinde önemli bir evrime işaret etmektedir. Bu metodoloji, geliştirme sürelerini kısaltmanın yanı sıra kod kalitesini de artırmaktadır. Gelecekte bu teknolojilere olan talebin artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Automated code generation and process flow management are central to web-based application development today. This database-centric approach targets the form and process management challenges faced by corporate companies. It minimizes the time losses caused by managing hundreds of forms and processes, especially in large companies. Shortening development times, optimizing user interaction, and simplifying the code are critical advantages offered by this methodology. These low-code systems accelerate development, allowing organizations to adapt to the market quickly. This approach simplifies the development process with drag-and-drop features and enables developers to produce more effective solutions with less code. Automatic code generation with flow diagrams allows one to manage inter-page interactions and processes more intuitively. The interactive Process Design Editor developed in this study makes code generation more user-friendly and accessible. The case study results show that a 98.68\% improvement in development processes, a 95.84\% improvement in test conditions, and a 36.01\% improvement in code size were achieved with this system. In conclusion, automated code generation and process flow management represent a significant evolution in web application development processes. This methodology both shortens development times and improves code quality. In the future, the demand for these technologies is expected to increase even more.