Yara yeri izlerinin giderilmesinde silikon jel ve borat bileşiklerinin kullanılması
Use of silicone gel and borate compounds in the management of scar tissue
- Tez No: 842264
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT MAHSUNİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yaralanma veya ameliyat sonucu gelişen cilt bütünlüğünün bozulduğu durumlar ciltte yara izi bırakmaktadır. Çoğu durumda yara izi dokunma hissinde azalma, esneklik kaybı ile sonuçlanabilir. Yara izi yüz gibi vücudun görünen bölgelerinde belirgin kozmetik sorunlara da yol açar. Cilt yaraları özellikle yanık hastalarında olmak üzere enfeksiyona açık olmakla birlikte yara yeri enfeksiyonu gelişen hastalarda daha ciddi skar dokuları gelişebilmektedir. Cilt yaralanmalarında yara oluşumunu en aza indiren veya oluşan izlerin giderilmesini sağlayan aynı zamanda yara yeri enfeksiyon riskini azaltan tedavi yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bizim çalışmamız silikon jel ve erbium borat nanopartikül (ErB-Np) kombinasyonunun yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini araştırarak, bu iki tedavi yönteminin sinerjik bir etki gösterebileceği hipotezini test etmeyi amaçlar. Gereç ve yöntem: 16 adet Wistar albino sıçan üzerinde insizyonel yara modeli ile toplam 64 yara oluşturuldu. Sıçanlar kontrol grubu, silikon jel+c vitamini, silikon jel+ ErB-Np, Erbium borat hidrojel olmak üzere 4 farklı gruba ayrılarak 7 günlük ve 21 günlük topikal tedavi sonrası yara örnekleri histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Bulgular: 7 günlük tedavi sonrası 32 insizyon hattı değerlendirildi. Tedavi uygulanan gruplar arasında ve kontrol grubuna göre hiçbir parametrede istatiksel açıdan anlamlı farklılık izlenmedi. 21 günlük tedavi sonrası yapılan histopatolojik incelemede c vitamini içeren silikon jel tedavi ve ErB-Np içeren silikon jel tedavisi uygulanan gruplarda skar elevasyon indekslerinin kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı oranda düşük olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, silikon jel ve Erbium boratın yara iyileşmesi üzerinde sinerjik bir etkiye sahip olabileceğini, bu kombinasyonun, yara izlerini azaltmada ve daha hızlı iyileşmeyi desteklemede daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Skin injuries resulting from trauma or surgery often lead to the formation of visible scars, which can cause sensory deficits, loss of flexibility, and significant cosmetic issues. Skin wounds are particularly prone to infection, and in cases where wound infections occur, more serious scar tissue may develop. There is a need for treatment methods that not only minimize scar formation but also reduce the risk of wound site infections. This study aims to investigate the effects of the combination of silicone gel and Erbium Borate Nanoparticles (ErB-Np) on wound healing, testing the hypothesis that these two treatment methods may have a synergistic effect. Materials and Methods: A total of 64 incisions were created on 16 Wistar albino rats to establish an incisional wound model. The rats were divided into four groups: control group, silicone gel + vitamin C group, silicone gel + ErB-Np group, and Erbium borate hydrogel group. After topical treatment for 7 and 21 days, wound samples were subjected to histopathological examination. Results: After 7 days of treatment, 32 incision lines were evaluated, and no statistically significant differences were observed in any parameter between the treatment groups and the control group. However, histopathological examination conducted after 21 days of treatment revealed that scar elevation indexes were significantly lower in the groups treated with vitamin C-containing silicone gel and ErB-Np-containing silicone gel compared to the control group. Conclusion: This study suggests that the combination of silicone gel and Erbium Borate Nanoparticles may have a synergistic effect on wound healing. This combination could be more effective in reducing scar formation and promoting faster healing.