Alevilikle ilgili yayımlanmış İngilizce makaleler üzerine bir inceleme
A research on published English articles on Alevism
  1. Tez No: 842269
  2. Yazar: REZZAN BİLĞİÇ TAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bilimsel araştırmalarda literatür taraması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Her yeni araştırma bir önceki araştırmanın üzerine inşa edilir ve bu sayede ilerleme sağlanır. Akademik araştırmalar yapılırken de öncelikle literatür taraması yapılarak alandaki var olan birikim tespit edilir. Bu tespitlerle birlikte alandaki araştırmalar bir üst seviyeye taşınabileceği gibi alandaki eksiklikler de saptanarak giderilmeye çalışılır. Alevilik alanında 1960'larda göçlerle başlamış olan uyanışla birlikte akademik araştırmalarda Alevilik konusu üzerinde durulmaya başlanmıştır. Akademik araştırmalardaki artış 1990'larda başlamış, yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın birçok yerinde de olmuştur. Bu çalışmada, Alevilik araştırmalarındaki literatürü yabancı kaynaklardan elde edilen İngilizce makalelerle genişletmek ve bu alanda çalışacak akademisyenlere literatür zenginliği sağlamak amaçlanmıştır. Bu sayede gerek yabancı kaynaklara ulaşmada karşılaşılan sıkıntılar giderilmiş gerek dil yetersizliği sebebiyle ulaşılamamış eserler alana kazandırılmış olacaktır. Çalışma akademisyenlere araştırmalarında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Literature review is quite important in scientific research. Each new research builds on the previous research and thus progress is made. While conducting academic research, the existing knowledge in the field is determined by first conducting a literature review. With these findings, research in the field can be taken to the next level and the deficiencies in the field are also identified and tried to be eliminated. With the awakening in the field of Alevism that began with migration in the 1960s, academic research began to focus on Alevism. The increase in academic research began in the 1990s, not only in Turkey but also in many other parts of the world. In this study, it is aimed to expand the literature in Alevism studies with English articles obtained from different sources and to provide a variety of literature for academicians who will work in this field. In this way, both the difficulties encountered in accessing foreign sources will be eliminated and the works that have not been accessed due to language insufficiency will be brought to the field. The study will help academicians in their research.