Aile hekimliğine başvuran obez bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of physical activity level and influencing factors in obese individuals applying to family medicine
- Tez No: 842270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, aile hekimliği polikliniğine başvuran erişkin obez hastalarda fiziksel aktivite düzeyini belirlemek ve sosyodemografik değerlendirme yaparak fiziksel aktivite düzeylerini etkileyen faktörleri incelemektir Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 15 Nisan- 15 Haziran 2023 tarihleri arasındaki iki aylık dönemde Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 243 kişi üzerinde yapılmıştır. Katılmayı kabul eden kişilere 25 soruluk sosyodemografik verilerin sorgulandığı Kişisel Bilgi Formu ile Birinci Basamakta Fiziksel Aktivite Anketi ve Sağlık Algısı Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç: Aile hekimliği polikliniğine başvuran obez kişilerin yetersiz düzeyde fiziksel aktiviteye sahip olduğu görülmektedir. Yaş ve VKİ arttıkça fiziksel aktivite düzeyinin azaldığı, kadınların erkeklere göre, çalışmayanlar ve ev hanımlarının çalışanlara göre daha az hareketli oldukları tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi ve gelir seviyesi arttıkça kişilerin fiziksel olarak daha aktif oldukları, kronik hastalığı olanların ve düzenli ilaç kullananların ise kronik hastalığı olmayanlara ve düzenli ilaç kullanmayanlara göre daha az aktif oldukları tespit edilmiştir. Kişilerin fiziksel aktivite konusunda teşvik edici uygulamalara ihtiyaçları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the physical activity of obese adults in the family medicine outpatient clinic and to examine their physical activity levels in detail by making a detailed sociodemographic evaluation. Materials and Methods: This study was conducted on 243 people who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic during the two-month period between April 15 and June 15, 2023. A 25-question Personal Information Form including sociodemographic data, Physical Activity Questionnaire in Primary Care and Health Perception Scale were administered to those who agreed to participate. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used. Statistical significance level was accepted as p0.05). Conclusion: It was observed that obese people who applied to the family medicine outpatient clinic had inadequate levels of physical activity. It was found that physical activity level decreased with increasing age and BMI, women were less active than men, non-workers and housewives were less active than workers. As education level and income level increased, people were found to be more physically active, while those with chronic diseases and those who regularly use medication were found to be less active than those without chronic diseases and those who do not regularly use medication. It was observed that people need incentive practices for physical activity.