Bireyselleştirilmiş bakım, hemşireye duyulan güven ve hasta memnuniyeti ilişkisinin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi
Examination of the relationship between individualized care, trust in nurses, and patient satisfaction through structural equation modeling
- Tez No: 842277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada dahili kliniklerde tedavi gören hastaların, bireyselleştirilmiş hemşirelik bakımı, hasta memnuniyeti ve hemşireye duyulan güven arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modellemesi ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin dahili yatan hasta servislerinde tedavi gören hastalarla yürütülen tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden 286 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmanın yapılabilmesi için Üsküdar Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulu'ndan, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve çalışmaya katılan bireylerden gerekli izinler alınmıştır. Çalışmada veriler“Hasta Tanılama Formu”ve“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-Hasta Versiyonu (BBS-A ve BBS-B)”,“Newcastle Hemşirelik bakımından memnuniyet ölçeği”,“Hemşirelere Güven Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”ve yapı geçerliliğini test etmek için Amos programı kullanılarak“Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)”yapılmıştır. Kurulan hipotezleri test etmek için ise Yapısal Eşitlik Modellemesi analizleri yapıldı. Veriler normal dağılım özelliği gösterdiği için istatistiksel değerlendirmelerde parametrik testler kullanıldı. Bireyselliği destekleyen hemşirelik eylemlerinin farkına varma düzeyi (BBS-A) 2.71±0.99, Bireyselliği algılama düzeyi (BBS-B) 2.88±0.99, Newcastle hemşirelik bakımından memnuniyet ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 77.17±12.67, Hemşirelere duyduğu güven düzeyi ortalaması 21.92±3,04 olarak bulundu. Buna göre dahili kliniklerde tedavi gören hastaların bireyselleştirilmiş bakım, hasta memnuniyeti ve hemşireye duydukları güven puanları ortalamadan yüksek bulunmuş, bireyselliği destekleyen hemşirelik eylemlerinin farkına varma ve bakımda bireyselliği algılama düzeyleri arttıkça bakımdan memnun kaldıkları ve hemşirelere daha fazla güven duydukları, hemşirelik bakımına duyulan memnuniyet arttıkça hastaların hemşirelere daha fazla güven duyduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bireyselleştirilmiş bakım aldığını düşünen hastaların hasta memnuniyeti ve hemşireye duyduğu güven daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların hasta memnuniyeti arttıkça hemşireye duydukları güvenin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to elucidate the relationship between individualized nursing care, patient satisfaction, and trust in nurses among patient streated in internal medicine clinics using structural equation modeling. The study was conducted between January and April 2023 in the internal medicine inpatient services of a training and research hospital in Istanbul. It is a descriptive, exploratory, and cross-sectional study. The study population consisted of 286 patients receiving treatment at this hospital. Sample selection was not performed, and the sample of the study consisted of 286 patients who met the inclusion criteria and agreed toparticipate in there search. To conduct the study, necessary permissions were obtained from the Üsküdar University Non-Interventional Ethics Committee, the Istanbul Provincial Health Directorate, and the individual sparticipating in the study. Data in the study were collected using the“Patient Identification Form,”“Individualized Care Scale -Patient Version (ICS-A and ICS-B),”“Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale,”and“Trust in Nurses Scale.”A“Reliability Analysis”was conducted to test there liability of the scales, and a“Confirmatory Factor Analysis (CFA)”using the Amos program was performed to test the structural validity. Structural Equation Modeling (SEM) analyses were conducted to test the established hypotheses. Since the data exhibited a normal distribution, parametric tests were used for statistical evaluations. The level of awareness of nursing actions that support individuality (BBS-A) was found to be 2.71±0.99, the level of perceiving individuality (BBS-B) was 2.88±0.99, the average score obtained from the Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale was 77.17±12.67, and the average level of trust in nurses was 21.92±3.04. Accordingly, patients treated in internal clinics scored high erthan the average in individualized care, patient satisfaction, and trust in nurses. It was observed that as the levels of awareness of nursing actions supporting individuality and perception of individuality in care increased, patients were more satisfied with the care and had more trust in nurses. Additionally, as patient satisfaction with nursing care in creased, patients exhibited more trust in nurses. İn conclusion, patients who perceived receiving individualized care reported higher levels of patient satisfaction and trust in nurses. Furthermore, it was observed that as participants' satisfaction with patient care increased, their trust in nurses also increased.