Hasta ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısı
Individualized care perception of patients and nurses
  1. Tez No: 565216
  2. Yazar: EBRU BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireyselleştirilmiş hemşirelik bakımı, bakımda olumlu sonuçlar elde edebilmek için hizmet verilen bireylere özel tasarlanmış hemşirelik faaliyetleri olarak tanımlanmıştır. Hemşirelik bakımı hasta ve hemşire arasında kurulan özel bir ilişki sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bakımın hasta ve hemşire tarafından değerlendirilmesi bakımın etkin bir şekilde verilmesine yönelik yapılacak planlamalarda yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma hasta ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı türde yapılan araştırma, Konya İl'i Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dahiliye ve cerrahi kliniklerinde Ağustos 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür.240 hasta ve 60 hemşire ile yapılan araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B-Hasta, Hemşire Bilgi Formu, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B-Hemşire kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Lilliefors'lu KolmogorovSmirnov testi ve normal dağılım eğrisi, Skewness ve Kurtosis testi, Güvenilirlik testi, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada hastaların Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B ölçeği toplam puan ortalamaları 4.35±0.67, hemşirelerin ise 3.88±0.90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Individualized nursing care is defined as nursing activities designed specifically for the individuals who serve to achieve positive results in care. Nursing care results from a special relationship between the patient and the nurse. Therefore, it is thought that the evaluation of the care by the patient and the nurse will guide the planning of effective care. This study was conducted to evaluate the individualized care perception of patients and nurses. The descriptive research was carried out between August 2018 and January 2019 in the internal and surgical clinics of Meram Medical Faculty Hospital of Konya Province. Data of 240 patients and 60 nurses were collected by using Patient Information Form, Individualized Care Scale-B-Patient, Nurse Information Form, Individualized Care Scale-B-Nurse. In the evaluation of the data, Lilliefors Kolmogorov-Smirnov test and normal distribution curve, Skewness and Kurtosis test, Reliability test, t-test, One-Way Variance Analysis, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Multiple Regression Analysis were used.