Kama dişli boy birleştirmelerde ağaç türü, diş tipi ve tutkal çeşidinin eğime ve çekme direncine etkileri
Effects types of the wooden, joint and glue to on bending and tension strengths on the finger joint
- Tez No: 85853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
KAMA DİŞLİ BOY BİRLEŞTİRMELERDE AĞAÇ TÜRÜ, DİŞ TİPİ VE TUTKAL ÇEŞİDİNİN EĞİLME VE ÇEKME DİRENCİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans tezi) Osman MUSAONBAŞIOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1999 ÖZET Bu çalışmada, kama dişli boy birleştirmelerde ağaç türü, diş tipi ve tutkal çeşidinin eğilme ve çekme direncine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla mobilya endüstrisinde yaygm olarak kullanılan kayın (Fagus orientalis L.), sarıçam (Pinus sylvestris L.), meşe (Quercus petreae L.) ağaçlarından elde edilen numunelere 10 mm ve 25 mm sivri diş, 10 mm Trapez diş açılmış, dişli birleştirmeler KLEIBERIT 303 ve KLEIBERIT 305 tutkalı ile yapıştırılmıştır. Hazırlanan deney örneklerine DİN 52186' ya göre eğilme ve ASTMD 1037' ye göre çekme deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonunda, eğilme etkisine karşı KLEIBERIT 303 tutkalı 25 mm sivri diş tipi birleşmeli meşe ağacı ve çekme etkisine karşı ise KLEIBERIT 303 tutkalı 10 mm sivri diş tipi birleşmeli çam ağacmm en yüksek direnci gösterdiği tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Kama Dişli Birleştirme, Çam, Kaym, Meşe, Çekme Direnci, Eğilme Direnci Sayfa Adedi : 45 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
11 EFFECTS TYPES OF THE WOODEN, JOINT AND GLUE TO ON BENDING AND TENSION STRENGTHS ON THE FINGER JOINT (M.Sc. Thesis) Osman MUSAONBAŞIO?LU GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY JUNE 1999 ABSTRACT In this study, on the strengths on the finger joint the effects of wood species, clove type and variety of glue to the. Comprehension of the bending and tension is examined. With this aim, to connect with the samples. In the furniture industrial widespread used wood of beech (Fagus orientalis L.), yellowpine (Pinus Sylvertris L ), Oak (Quercus Petreae L) by wedge clove opened with the cog types of sharp pointed finger joint 25 mm, trapezium shaped finger joint 10 mm, and sharp pointed finger joint 10 mm and bonded with the glue of Kleibent 303 and Kleibent 305. The reasons are compared by applying to the experiment samples, the bending by DIN 52186 and the tension byASTMD1037 In the end of the experiments, it was confirmed that, opposited to the effect of bending; the glue of Kleibent 303 25 mm sharp pointed finger joint typed prepared with oak, and opposited to the effect of tension, the glue of Kleibent 303 10 mm. sharp pointed finger joint typed prepared with pine had the highest comprehension. Science code Key Words Number of Page Advisor 5001013 Finger Joint,, Pine, Beech, Oak, Tension, Bending, 45 Doç.Dr. Mustafa ALTINOK