Hepatosellüler karsinom vakalarının tanı anındaki klinik ve radyolojik özellikleri
Clinical and radiological characteristics of patients diagnosed with hepatocellular carcinoma at the time of diagnosis
- Tez No: 842287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hepatosellüler Karsinom (HSK) tanılı hastaların demografik, etiyolojik ve tanı anındaki klinik ve radyolojik özelliklerini belirlemek, hastalığı etkileyen faktörlerin ortaya konulmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif veri analizine dayanan çalışma 2011 – 2022 yılları arasındakı gastroenterohepatoloji polikliniğinde HSK tanısı alan hasta dosyalarının taranması ve İstanbul Üniversitesi Hastaneler Otomasyon Sistemi'nde (İSHOP) kayıtlı verilerinin incelenmesi ile gerçekleştirildi. 129 hastanın dosyalarda not edilmiş demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar değerleri, görüntüleme bulguları, biyopsi ve endoskopi sonuçları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 129 HSK'lı hastadan 102'si erkek,27'si kadındı.Ortalama tanı yaşı 64,07±10,36 bulundu. HBV %50.4 oranında en sık,HCV ise ikinci en sık etiyolojik etken olarak saptandı. Hastaların %85.3'ü tanı anında sirotikdi. Ortalama tümör boyutu 55,45±38,06 olarak hesaplandı. Hastaların %28.8'de damar tutulumu, %24.8'de ekstrahepatik yayılım ve %5.4'de uzak organ metastazı tespit edildi. %24.8 hastada AFP değeri 400 ng/ml üzeri saptandı. Klinik olarak düzenli takibi olan hastaların TNM evre 2 ve 3 saptanma oranları %18, düzenli takibi olmayan hastaların ise %56 oranında bulundu.Nonsirotik HSK hastalarının ortalama tümör boyutu 8,33±5,14 cm, sirotik HSK hastalarının ortalama tümör boyutu 5,06±3,32 cm olarak saptandı. Sonuç: Hastaların ileri yaşta tanı aldıkları ve erkek cinsiyetin baskın olduğu bulundu.Kadınların erkeklerden daha geç yaşta tanı aldıkları görüldü. HSK'nın büyük çoğunluğunun siroz zemininde geliştiği etiyolojisinde viral etkenlerin özellikle en sık HBV, ikinci sıklıkla HCV'nin rol aldığı tespit edildi. Çalışmamızda hastaların ileri evrede tanı aldıkları, düzenli takip altında olan hastaların diğerlerine göre daha küçük tümör boyutu ve daha erken evrede tanı aldıkları gösterildi. Nonsirotik hastaların tanı anında daha büyük tümör boyutlarına sahip oldukları gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the demographic, etiological and clinical and radiological characteristics of patients diagnosed with Hepatocellular Carcinoma and to reveal the factors affecting the disease. Material and method: The study, based on retrospective data analysis, was carried out by scanning the files of patients diagnosed with HCC in the gastroenterohepatology outpatient clinic between 2011 and 2022 and examining the data registered in ISHOP. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory values, imaging findings, biopsy and endoscopy results noted in the files of 129 patients were retrospectively examined. Results: Of the 129 patients with HCC included in the study, 102 were male and 27 were female. The average age at diagnosis was 64.07±10.36. HBV was found to be the most common etiological factor with a rate of 50.4%, and HCV was found to be the second most common etiological factor. 85.3% of the patients were cirrhotic at the time of diagnosis. The average tumor size was calculated as 55.45±38.06. Vascular involvement was detected in 28.8% of the patients, extrahepatic spread was detected in 24.8%, and distant organ metastasis was detected in 5.4%. AFP value was found to be above 400 ng/ml in 24.8% of the patients. TNM stage 2 and 3 detection rates were found to be 18% in patients with regular clinical follow-up, and 56% in patients without regular follow-up. The average tumor size of noncirrhotic HCC patients was 8.33±5.14 cm, and the average tumor size of cirrhotic HCC patients was 5.06±3.32 cm. Conclusion: It was found that the patients were diagnosed at an older age and the male gender was dominant. It was observed that women were diagnosed at a later age than men. It has been determined that the majority of HCC develops on the basis of cirrhosis and that viral factors, especially HBV, are the most common, and HCV is the second most frequently. In our study, it was shown that patients were diagnosed at an advanced stage, and patients under regular follow-up had smaller tumor sizes and were diagnosed at an earlier stage compared to others. Noncirrhotic patients have been shown to have larger tumor sizes at diagnosis. Our study had limitations such as some data deficiencies due to its retrospective nature and the lack of significant findings in statistical analyzes due to the small number of patients.