Non obstrüktif azospermi tanılı hastalarda testiküler histopatolojinin tese'de sperm eldesi ve ıcsı sonrası gebelik ve canlı doğum sonuçlarına etkisi
The impact of testicular histopathology on sperm retrieval rates in tese in patients diagnosed with non-obstructive azospermia and pregnancy and live birth outcomes after icsi
  1. Tez No: 842300
  2. Yazar: ZEHRA GÜRCAFER
  3. Danışmanlar: DR. ELİF TOZKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışma non obstrüktif azospermi (NOA) tanılı hastalarda testiküler histopatolojinin TESE'de sperm eldesi ve ICSI sonrası gebelik ve canlı doğum sonuçlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız 2017-2021 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde infertilite tedavisi gören 188 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde hastanemize başvuruda bulunan, NOA tanılı 148 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubu olarak tanımlanan NOA hastaları testis histopatoloji tiplerine göre 4 subgruba ayrılmıştır. Bu histopatolojik subgruplar ise 35 hasta hipospermatogenez, 40 hasta Sertoli Cell Only Sendromu (SCO), 40 hasta matürasyon arrest ve 33 hasta tübüler atrofi histopatolojisine sahip hastalar olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, açıklanamayan infertilite endikasyonu ile ICSI'ye yönlendirilen normospermatogenik 40 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki NOA hastalarının TESE ve biyopsi bilgileri kaydedilmiştir. Çalışma ve kontrol grubundaki hastaların kadın partnerlerinin yaş, ICSI siklusu boyunca verilen toplam gonodotropin dozu ve süresi, HCG enjeksiyonu öncesi estradiol seviyeleri, elde edilen toplam oosit sayısı, matür oosit sayısı, fertilize edilen oosit sayısı, klinik gebelik sayısı, abortus sayısı ve canlı doğum sayısı ve şekli kaydedilmiştir. Tüm veriler kaydedildikten sonra, çalışma grubundaki 4 subgrubun TESE'de sperm eldesi ve ICSI sonrası gebelik sonuçları hem kendi içinde hem de kontrol grubuyla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 188 erkek hastanın ve eşlerinin yaşları analiz edildiğinde, çalışma grubu ve kontrol grubuna dahil edilen hastaların yaşları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışma grubunun histopatolojik subgrupları arasında TESE'de sperm elde etme oranları açısından anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of testicular histopathology on sperm retrieval in patients diagnosed with non-obstructive azoospermia (NOA) and assess the outcomes of testicular sperm extraction (TESE) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) in terms of pregnancy and live birth. Materials and Methods: The study was conducted with 188 patients undergoing infertility treatment at the Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital IVF Center between 2017 and 2021. Among those, 148 patients diagnosed with NOA were included in the study. The NOA patient group was further divided into four subgroups based on testicular histopathology: 35 patients with hypospermatogenesis, 40 patients with Sertoli cell-only syndrome (SCO), 40 patients with maturation arrest, and 33 patients with tubular atrophy. Additionally, a control group of 40 normospermic patients undergoing ICSI due to unexplained infertility was included. The files of the patients were retrospectively evaluated. TESE and biopsy information of NOA patients in the study group were recorded. The age of female partners, total gonadotropin dose and duration during the ICSI cycle, estradiol levels before HCG injection, total number of retrieved oocytes, mature oocyte count, fertilized oocyte count, clinical pregnancy count, abortion count, live birth count, and mode of delivery were recorded for both study and control groups. After recording all data, the outcomes of TESE and ICSI in the four subgroups of the study group were analyzed both internally and compared with the control group. Results: When the ages of the 188 male patients and their partners were analyzed, no significant difference was found between the study group and the control group.