Küçük ölçekli inşaat şantiyelerinde yüksekte çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin demografik özellikleri ve iş deneyimleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and longevity of workers at height in small entrance construction sites from the perspective of demographic characteristics and work lives
  1. Tez No: 842302
  2. Yazar: HARUN GÖZÜKATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM ONUR DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksekte çalışma platformlarında güvenlik kurallarına uygunluk günümüzde halen tartışılmaktadır. Kazalar genellikle uygun personel niteliklerinin bulunmaması, güvenlik ihlalleri ve güvenlik maliyetlerinin düşürülmesinden kaynaklanmaktadır. İnşaat sahalarındaki kaza riskini azaltmak ve nedenlerini en aza indirmek için tek bir eylem yeterli değildir. Çalışan ve işverenlerin farkındalık, tutum ve alışkanlıklarını değiştirecek uzun vadeli önlemlere ihtiyaç vardır. Bu aynı zamanda bir miktar yatırım da gerektirmektedir. Güvenlik sistemlerinin pratik uygulamasına yönelik yatırım, detaylı bir tasarım ile uygulanmalıdır. Bu çalışma Yozgat, Kayseri ve Sivas illerinde küçük ölçekli çeşitli şantiye sahalarında gerçekleştirilmiştir. Veriler Bu inşaat şantiyelerinde mesleki branş gözetmeksizin her meslek kolundan işçi ve iş verenler olmak üzere 410 çalışanla ile anket çalışması yapılarak toplanmıştır. Çalışma alanlarında genel olarak temel İSG kurallarına uyulmadığı, KKD (özetlerde kısaltma kullanılmasa iyi olur konuyu bilmeyen kişi hiç değilse bir kere bu kısaltmaların uzun yazılışlarını görmelidir kullanılmadığı ve iş kazalarına sebep olacak faktörlere karşı herhangi bir önlem alınmadığı, verilen İSG eğitimlerinin ve yüksekte çalışma eğitimin sadece kâğıt üzerinde kaldığı uygulamaya geçilemediği ve kontrolünün yapılmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Compliance with safety regulations on high-rise work platforms is still being discussed today. As a rule, accidents are due to the lack of appropriate personnel qualifications, safety violations and reduced safety costs. a single action is not enough to reduce the risk of accidents on construction sites and minimize the causes. Long-term measures are needed to change the awareness, attitude and habits of employees and employers. This also requires a certain investment. Investments in the practical implementation of security systems, a detailed design should be applied. This work was carried out on various small construction sites in the provinces of Yozgat, Kayseri and Sivas. At these construction sites, the data was collected with 410 employees, including workers and employers from any profession, regardless of the professional industry. It was found that in the working areas in general, the basic labor protection rules were not observed, PPE was not used, and no measures were taken against the factors that would lead to industrial accidents, that the labor protection education and training provided at a high level remained only on paper.